Gustaw Holoubek in memoriam. Przyjdź na koncert

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 11:43
Chór Polskiego Radia zaprasza na niezwykły koncert poświęcony pamięci wielkiego aktora i wybitnej osobowości polskiej kultury.
Gustaw Holoubek, próba generalna Dziadów w Teatrze Narodowym, 1967 r.
Gustaw Holoubek, próba generalna "Dziadów" w Teatrze Narodowym, 1967 r. Foto: PAP/ CAF /Mariusz Szyperko

"Dziś, gdy po latach patrzymy na dorobek tego artysty, w pamięci mamy głównie jego rozpoznawalny po pierwszej sylabie głos i znajome oblicze – przenikliwe spojrzenie, smutek zmieszany z ironią albo bladym uśmiechem – i myślimy z podziwem o tytanicznej pracy, jaką włożył w stworzenie blisko trzystu kreacji: teatralnych, filmowych, telewizyjnych, radiowych. A przecież to nie wszystko. Bo jeszcze reżyserował, uczył w szkole aktorskiej, no i działał publicznie: zabierał głos, przewodził, był posłem do parlamentu.

A jednak nie to wszystko wydaje się najważniejsze. Nie gigantyczny trud, nie błyskotliwy talent i nie wrażliwość społeczna (bez których oczywiście nie byłoby o czym mówić), lecz coś, co jest nadrzędne wobec owych przymiotów: a mianowicie wiara w ideał i wyższy świat oraz poczucie misji, by o nich przypominać – by w mroku «marnego czasu» przybliżać nam ich światło" - podkreśla Antoni Libera.
Chór Polskiego Radia zaprasza na niezwykły koncert poświęcony pamięci wielkiego aktora i wybitnej osobowości polskiej kultury. W 92. rocznicę urodzin Gustawa Holoubka dedykujemy mu wyjątkowy wieczór, ułożony z fragmentów "Canticum canticorum" Giovanniego Pierluigi da Palestriny i nagrania recytacji Gustawa Holoubka "Pieśni nad Pieśniami" (z archiwum Polskiego Radia).

Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Izabela Polakowska-Rybska - dyrygent

19 kwietnia 2015, godz. 20.00
Opera Narodowa – Sale Redutowe, pl. Teatralny 1, Warszawa
Bezpłatne zaproszenia na koncert do odbioru w kasach Teatru Wielkiego od 9 kwietnia.

 

***

mat. prasowe/jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak