REKLAMA

"Bursztnowy szlak" w Kaliszu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 16:38
Arcydzieła klasyków wiedeńskich otworzą teogoroczną edycję autorskiego festiwalu Filharmonii Kaliskiejl.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”  jest prezentacja dorobku kultury europejskiej w miejscu, które w kontekście przebiegu i historii Szlaku Bursztynowego, a także swojej dalszej historii zasługuje na miano miejsca styku, krzyżowania się i oddziaływania wielu kultur. 

Kalisz – opisana w 142 r. n.e. przez Ptolemeusza Calisia – to miasto, które u zarania swojej historii był osadą na drodze kupców handlujących bursztynem, przemierzających kontynent z południa na północ. Poza tym w okresie całego średniowiecza Kalisz był jednym z najważniejszych punktów tranzytowych w Europie, gdzie krzyżowało się 9 najważniejszych dla tej części kontynentu szlaków handlowych z północy na południe i ze wschodu na zachód. Ponadto w okresie zaborów Kalisz był najbardziej na zachód wysuniętym miastem Imperium Rosyjskiego, miejscem styku kultur wschodu i zachodu. Był też skupiskiem szczególnie wielu mniejszości narodowych, w tym najstarszej w Polsce Gminy Żydowskiej.

Koncerty teogorcznej edycji Festialu odbywały będa się do czerwca 2011 roku. Cykl otworzą arcydzieła klasyków wiedeńskich w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrkecją Georga Maisa oraz klarnecisty Jong Sun Janga.

 

Grupa Mozarta czyli... wiedeńscy klasycy

W.A. Mozart  Uwertura do opery "Dyrektor Teatru"
W.A. Mozart  Koncert klarnetowy A-dur KV 622
F. Schubert  IV Symfonia c-moll "Tragiczna"

Wyk. Jong Sun Jang - klarnet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Georg Mais - dyrygent

 

15 października (piątek), godz. 19:30
Sala koncertowa WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego

Zobacz więcej na temat: Kalisz Europa POLSKA