Polskie Radio
Section05
Kalisz

62. Kaliskie Spotkania Teatralne. Aktorzy polskich scen zawalczą o nagrody

- Tegoroczny festiwal jest nieco nietypowy, zaczęliśmy go w minioną sobotę spektaklem, którego nie byliśmy w stanie bez znacznych strat artystycznych przenieść do Kalisza, dlatego nasi widzowie autokarami udali się do Teatru im. Słowackiego w Krakowie, gdzie zobaczyliśmy "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej - mówił w Dwójce Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Kalisz Dwójka Paweł Siwek aktorstwo TEATR KULTURA

Antysemicki marsz w Kaliszu. Posłowie domagają się postawienia sprawców przed sądem

Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wyraziła głębokie zaniepokojenie wydarzeniami, które miały miejsce w Kaliszu 11 listopada 2021 roku. Tym samym potępiła antysemickie zajścia i zaapelowała "aby służby niezwłocznie doprowadziły do postawienia przed sądem organizatorów i sprawców tych haniebnych zachowań". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki regiony Kalisz Sejm sądownictwo antysemityzm

FELIETON Prowokatorzy i ignoranci. Felieton Miłosza Manasterskiego

Jest coś niesłychanie bolesnego w tym, że najpoważniejsza antysemicka prowokacja w ostatnich latach w Polsce miał miejsce właśnie 11 listopada tego roku w moim rodzinnym Kaliszu. A przecież ledwie dzień wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński przestrzegał, przypominając słowa Józefa Piłsudskiego: "Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 11 listopada niepodległość Kalisz felieton miłosz manasterski

Prezydent o manifestacji w Kaliszu: barbarzyństwo chuliganów stoi w sprzeczności z polskimi wartościami

Prezydent Andrzej Duda potępił antysemicki marsz, do którego doszło 11 listopada w Kaliszu. Jego organizatorzy na Rynku Głównym spalili kopię tekstu Statutu kaliskiego. To przywilej nadany Żydom przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego 16 sierpnia 1264 w Kaliszu. Grupa licząca kilkaset osób wznosiła antysemickie okrzyki, nawołujące do nienawiści i mordów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Kalisz antysemityzm 11 listopada Święto Niepodległości

"Wydarzenia z 11 XI podważają podstawowe wartości". Oświadczenie Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu

"Wydarzenia z 11 listopada, jakie miały miejsce w Kaliszu, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie, jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca" - napisali w sobotę we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kalisz regiony Kościół Episkopat Polski Mariusz Kamiński demonstracje antysemityzm rasizm religia

Rozprawa ws. zabójstwa 38-latka. Świadek znów zmienia zeznania, oskarżonej grozi dożywocie

W środę przed Sądem Okręgowym w Kaliszu odbyła się kolejna rozprawa ws. 21-letniej Magdaleny K., oskarżonej o zabójstwo konkubenta matki. - Jej matka i bracia odmówili składania zeznań. Jedynym świadkiem jest szwagierka matki oskarżonej, która po raz ósmy zmieniła zeznania - powiedziała adwokat Karolina Skrzypczyńska, która broni oskarżonej.
Zobacz więcej na temat:  wielkopolskie Kalisz POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony sąd śmierć