Świat na scenie - nowy cykl audycji!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2008 15:21
"Świat na scenie" - czyli o dramaturgii współczesnej - nowy cykl audycji, które emitowane będą co dwa tygodnie, w sobotę, o godzinie 23.05.

4 października 2008, godz. 23:05

Autorka - Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek, rozmawiać będą o nowych, wyróżniających się nurtach i formach, oraz o autorach dramatu światowego. Większość omawianych tytułów nie miała jeszcze premiery teatralnej - można je jedynie przeczytać w wydawanych aktualnie antologiach lub w miesięczniku Dialog. Fragmenty ciekawszych sztuk będą prezentowane w audycji - w interpretacji znakomitych aktorów. Być może zachęci to słuchaczy do lektury omawianych sztuk, a w przyszłości, jeśli trafią one na afisz, do obejrzenia ich lub wysłuchania. Znajdą się tu między innymi utwory Iona Fossego, Vaclava Havla, Larsa Norena.

Cykl audycji zainaugurujemy przedstawieniem sztuk noblisty z 2005 roku - Harolda Pintera. Dziś autor ten nie jest postrzegany jedynie w kontekście historycznym, jako jeden ze współtwórców "teatru absurdu" czy "teatru młodych gniewnych". Pisze sztuki świadczące o jego zaangażowaniu politycznym. W sobie właściwy sposób protestuje w nich przeciw wojnom, systemom totalitarnym, przeciwko pogwałceniu praw człowieka. "Mówię o nas, o tym, jak pojmujemy przeszłość i historię oraz o tym, jak ta przeszłość rzutuje na naszą teraźniejszość" - powiedział w jednym z wywiadów. W audycji zjadą się fragmenty dwóch sztuk: "Głosy rodzinne" i "Z prochu powstałeś". Zaprasza Iwona Malinowska

Zobacz więcej na temat: Iwona Malinowska janusz majcherek

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Tankred Dorst

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 16:36
„Ja, Feuerbach” - sztuka o teatrze oraz o aktorze, który musi zejść ze sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Peter Handke

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 14:14
Audycja Iwony Malinowskiej i Janusza Majcherka poświęcona tym razem twórczości austriackiego prozaika i dramaturga - Petera Handkego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej. Jean Paul Sartre

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 17:50
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci tego filozofa, publicysty, prozaika i dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1964.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Arthur Miller

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 11:52
Tematem audycji będzie twórczość życie i Arthura Millera - najwybitniejszego dramaturga amerykańskiego XX wieku. Ostatnio ukazały się jego dwie sztuki w nowych przekładach Anny Bańkowskiej.
rozwiń zwiń