Powrót "Dziadów" Jacka Kopcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 16:15
Polecamy zbiór szkiców Jacka Kopcińskiego poświęconych współczesnym inscenizacjom arcydzieła Adama Mickiewicza.
Audio
  • "Powrót »Dziadów«". Z Jackiem Kopcińskim rozmawia Jacek Wakar (Wybieram Dwójkę)
Fragm. okładki książki Powrót Dziadów Jacka Kopcińskiego, wyd. Instytut Książki
Fragm. okładki książki "Powrót Dziadów" Jacka Kopcińskiego, wyd. Instytut Książki Foto: mat. promocyjne

dziady.jpg

Reżyser z Polski, Paweł Passini, zainscenizował "Dziady" w Brześciu na Białorusi, reżyser z Litwy, Eimuntas Nekrośius, wystawił je w Warszawie. Gdy zaczynamy myśleć i odczuwać na poziomie niewidzialnej communitas dusz nieśmiertelnych, Mickiewicz nas łączy - pisze autor w ostatnim akapicie Powrotu "Dziadów".

"Dziady" wracają nieuchronnie, bo arcydzieło Mickiewicza wprawia w ruch dwie sfery Wielkiej Całości: niewidzialną i widzialną. Jacek Kopciński w mistrzowski sposób opisuje ruchy tych sfer we współczesnych inscenizacjach teatralnych.
Krzysztof Rutkowski

Jacek Kopciński - eseista w teatrze. Ludzki dramat traktuje jak pasaż w nieznane, scena jest dla niego miejscem wtajemniczenia. Dlatego nie satysfakcjonuje go teatr współczesnej dekadencji ani też krytycznego, zracjonalizowanego stosunku do świata. Wsłuchuje się w głos twórców, bardziej jednak ceni indywidualny talent tych artystów, którzy odważnie poszerzają granice poznania i ludzkiego doświadczenia.

W szkicach Kopcińskiego uważna interpretacja łączy się z osobistym stosunkiem autora do prezentowanych spektakli. Myśl Kierkegaarda, który uważał, że subiektywne życie jest najlepszym sprawdzianem dla prawd ogólnych, znajduje tu swoje odzwierciedlenie.

mat. prom. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak