Lira korbowa w "Podróży zimowej" tryumfuje

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:00
W kolejnej edycji konkursu "Koncert za SMS" słuchacze Dwójki wybrali występ śpiewaczki Natasza Mirkovic-De Ro oraz Matthiasa Loibnera, mistrza liry korbowej na festiwalu "Mazovia Goes Baroque".
Franciszek Schubert
Franciszek SchubertFoto: Wikipedia/domena publiczna

To koncert absolutnie bez precedensu i niepowtarzalny, wyjątkowo spektakularny w swoim monograficznym i brzmieniowym wymiarze. Wszystko zaczęło się od ostatniej pieśni cyklu Winterreise . Emanująca ponurym, depresyjnym pięknem pieśń Lirnik genialnego cyklu Franciszka Schuberta zainspirowała Matthiasa Loibnera - austriackiego muzyka, specjalizującego się w grze na lirze – do opracowania we wszystkich pieśniach partii fortepianu na lirę korbową. Ten dawny instrument towarzyszy muzyce europejskiej od średniowiecza. Przez wieki przechodził różne, ciekawe losy, pojawiał się na kartach twórczości artystycznej i żył oddzielnym życiem w świecie muzyki ludowej. Efekt pracy Matthiasa Loibnera – nową wizję brzmieniową Podróży zimowej Schuberta – można było podziwiać podczas jednego z koncertów festiwalu "Mazovia goes baroque" – w marcu 2011 roku.

Retransmisji koncertu posłuchamy w piątkowe popołudnie.

Program:

Franciszek Schubert Podróż zimowa (D 911)

K04

Posłuchaj fragmentu koncertu K04

Natasza Mirkovic-De Ro – śpiew, Matthias Loibner – lira korbowa (Studio koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego, 11.03.2011) – Festiwal Mazovia Goes Baroque

17 stycznia (piątek), godz. 13.00-15.00

****

W tej edycji konkursu słuchacze Dwójki głosowali również na następujące koncerty:

K01

Posłuchaj fragmentu koncertu K01

Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe Janusz Olejniczak – fortepian (Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa, 29.08.2009) – V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Feliks Mendelssohn Uwertura koncertowa Hebrydy ( Grota Fingala ) op. 26 , III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka , Fryderyk Chopin II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

To był debiut Philippa Herreweghe i jego Orchestre des Champs-Élysées na festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie Mendelssohn i Chopin - dwie romantyczne dusze, których pamiętne spotkanie było wszak "jak rozmowa Kafra z Irokezem". A szkoda, bo wspólnym tematem mógł być nie tylko uwielbiany przez obu Bach, ale na przykład Szkocja. Kraina, której uroki opiewał Mendelssohn w swych "Hebrydach" i III Symfonii, a Chopin nazywał "pięknym krajem Waltera Scotta". Niestety, kiedy odwiedził Szkocję w 1848r, Mendelssohn od roku już nie żył....

Philippe Herreweghe, jeden z najwybitniejszych artystów naszych czasów, muzykę romantyczną ma od lat w swym repertuarze. W Warszawie dowiódł, że pod jego batutą Mendelssohn potrafi zabrzmieć niemniej magicznie niż natchnione wykonania dzieł Bacha. Nie zawiódł także stały gość festiwalu, Janusz Olejniczak, grając na Erardzie swój ukochany Koncert f-moll Fryderyka Chopina. Utwór, w którym - jak mówi - trzeba połączyć "mozartowski wdzięk i techniczną precyzję z duszą jazzmana improwizującego..."
Jazzman grający na dawnym fortepianie? Na festiwalu "Chopin i jego Europa" wszystko jest możliwe.

K02

Posłuchaj fragmentu koncertu K02

Koncert Belcea Quartet na festiwalu "Muzyczne miasta – Warszawa" (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 26.01.2005)

Józef Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 50 nr 1 , Paweł Szymański Pięć utworów na kwartet smyczkowy , Henryk Mikołaj Górecki I Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha , Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy a-moll op. 132

Belcea Quartet, londyński zespół założony i prowadzony przez rumuńską skrzypaczkę, w 2005 roku nie był już anonimowy, ale w Polsce jeszcze niewiele o nim wiedzieliśmy. Tyle tylko, że uczestniczył w programie BBC Radio 3 New Generation Artists, otrzymał Gramophone Award za najlepszy debiut i nagrał kilka świetnych płyt wydanych przez wytwórnię EMI. W styczniu 2005 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przekonaliśmy się, że to kwartet wybitny. Swoim rewelacyjnym występem uświetnił organizowaną wówczas przez Dwójkę serię koncertów składających się na muzyczny portret Warszawy, w ramach cyklu Europejskiej Unii Nadawców „Muzyczne miasta”. Niezapomniane pozostały zwłaszcza hipnotyzujące interpretacje I Kwartetu smyczkowego „Już się zmierzcha” Henryka Mikołaja Góreckiego i Kwartetu smyczkowego a-moll op. 132 Ludwiga van Beethovena. Dziś, gdy Belcea Quartet w nowym składzie opublikował na płytach komplet kwartetów Beethovena, warto przypomnieć sobie, jak zaczynała się przygoda tego zespołu z dziełami trzeciego klasyka wiedeńskiego.

K03

Posłuchaj fragmentu koncertu K03

Philharmonie der Nationen, Gábor Boldoczki – trąbka, Justus Franz – dyrygent (Warszawa, Teatr Wielki, 5.04.2006) - X Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Joseph Haydn Koncert na trąbkę (clarino) Es-dur Hob. VIIe/1 (z kadencją Krzysztofa Pendereckiego) , 101 Symfonia D-dur Zegarowa , Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

Philharmonie der Nationen - Filharmonię Narodów założył w 1995 roku Justus Franz z myślą by poprzez muzykę próbować urzeczywistnić szczytną ideę wprzęgnięcia sztuki w dzieło budowania światowego pokoju. Dlatego założył, że w orkiestrze grać będą młodzi muzycy z jak największej liczby krajów, reprezentujący wszystkie kontynenty. W pierwszym składzie zespołu przy pulpitach zasiedli obok siebie instrumentaliści m. in. z Serbii i Słowenii, Syrii i Izraela, Francji, Rosji i Włoch- w sumie z 40 krajów.

Innym celem było stworzenie szansy wejścia w profesjonalny świat koncertowy wybitnym młodym talentom. Skład zespołu zmieniał się. Niekiedy za pulpitami zasiadali reprezentujący różne pokolenia najwybitniejsi instrumentaliści renomowanych orkiestr, innym razem zdecydowanie dominowali muzycy dopiero rozpoczynający swoje kariery. Gwiazdą koncertu był trębacz Gábor Boldoczki, przez wielu krytyków uważany za następcę legendarnego Maurice’a André.

K05

Posłuchaj fragmentu koncertu K05

Nikolay Lugansky – fortepian (Duszniki Zdrój, 11.08.2011) – 66 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Fryderyk Chopin Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 , Nokturn F-dur op. 15 nr 1 , Ballada f-moll op. 52, Scherzo E-dur op. 54 , Barkarola Fis-dur op. 60, Preludium cis-moll op. 45 , F ranciszek Liszt Années de pelerinage (wybór) , Etiudy transcendentalne (nr 10 i 12) , Valse oubliée Fis-dur , Sergiusz Rachmaninow Preludia (wybór)

To był jeden z najważniejszych koncertów 66 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Znakomity rosyjski pianista Nikolay Lugansky gościł zresztą w Dworku Chopina nie po raz pierwszy, a warto pamiętać, że należy do ulubieńców dusznickiej publiczności. Może nie tak entuzjastycznie reagujący na aplauz jak choćby Alexander Gavrylyuk, ale zawsze odwdzięczający się słuchaczom za oklaski i uznanie. Dystyngowanie i dojrzały dystans są charakterystycznymi cechami jego pianistyki, ale pozwolił sobie wówczas Lugansky na wyeksponowanie pysznej pianistycznej wirtuozerii, szczególnie w dziełach Franciszka Liszta i Sergiusza Rachmaninowa. Ponieważ w roku 2011 przypadała 200 rocznica urodzin autora Etiud transcendentalnych, w programach wielu dusznickich recitali jego utwory zestawiane bywały z dorobkiem patrona Festiwalu. Podobnie uczynił Lugansky, wykonując i muzykę Chopina (ta część jego występu prezentowała się bardzo różnorodnie), i właśnie Franciszka Liszta oraz „okraszając” utwory tych dwóch kompozytorów szczyptą preludiów Sergiusza Rachmaninowa.

***

W "Konkursie za SMS" co tydzień przedstawiamy Państwu nowe propozycje koncertowe.

Każdy z koncertów ma swój indywidualny symbol literowo-cyfrowy (K01, K02, K03, K04, K05). O tym, który z nich nadamy w całości w piątkowej audycji, decydują uczestnicy głosowania.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać SMS pod numer 71211 z symbolem wybranego koncertu. Głosy oddawać można od godz. 15.00 w piątek do godz. 18.00 w czwartek. O wynikach głosowania informujemy na naszej antenie w czwartek o 19.30.

Uczestnicy głosowania mogą wygrać nagrody w postaci boxów płytowych. W każdy czwartek o godz. 18.30 otrzymają oni SMS z pytaniem konkursowym. Nagroda powędruje do osoby, która jako pierwsza udzieli SMS-em poprawnej odpowiedzi oraz odbierze telefon podczas piątkowej audycji "Koncert za SMS” i potwierdzi ją na antenie.

Regulamin konkursu "Koncert za SMS" - nagrody płytowe

***

 

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert za SMS. Nowe rozdanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:00
W pierwszym tygodniu naszej zabawy bezapelacyjnie zwyciężyła Marta Argerich i jej wspólny koncert z Nelsonem Freire. Kto umili kolejne piątkowe popołudnie w Dwójce? To już zależy od Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS-y zdecydowały: wygrał Philipp Jaroussky!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 10:00
W tym tygodniu w konkursie "Koncert za SMS" wybrali Państwo występ Philippa Jaroussky'ego i zespołu L’Arpeggiata na festiwalu Misteria Paschalia w Wieliczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert za SMS: zwyciężyli Paryżanie!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:30
Słuchacze Dwójki wybrali występ Chóru Polskiego Radia na VII Festiwalu Muzycznym Polskiego Radia Paryżanie. Msze Romana Palestra i Gabriela Fauré nadamy w piątkowe popołudnie.
rozwiń zwiń