9. Skrzyżowanie Kultur - plan transmisji w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 18:30
Śpiewy najsłynniejszej wokalnej grupy z Sardynii i muzyka Czarnych Karaibów zabrzmią na naszej antenie w związku z festiwalem Skrzyżowanie Kultur. Zapraszamy na nasze transmisje.
Plakat festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Plakat festiwalu Skrzyżowanie KulturFoto: Stołeczna Estrada / materiały prasowe

Pierwszego koncertu z Festiwalu Skrzyżowania Kultur  posłuchamy już w czwartek 26 września o godz. 19.30. Na koncercie "Strażnicy tradycji" w Namiocie Festiwalowym przy PKiN wystąpią: Tenores di Bitti “Mialinu Pira” (Sardynia) i Danyel Waro (Reunion).

Włoski zespół to najsłynniejsi śpiewacy z Sardynii, znani z perfekcyjnych pieśni polifonicznych. Tradycja wykonywanego przez nich śpiewu cantu a tenore sięga trzech tysięcy lat i wywodzi się z najstarszych kultur Morza Śródziemnego. Od 2005 roku uznawany jest on za oficjalnie Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Danyel Waro to artysta wielowymiarowy i bezkompromisowy, uznawany za legendę muzyki maloya, wpisanej w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okrzyknięty bohaterem Reunionu, wyspy na Oceanie Indyjskim, położonej pomiędzy Madagaskarem i Mauritiusem. Na transmisję zaprasza Anna Szewczuk.

***

Na drugą transmisję zapraszamy 29 września o godz. 19.00.. Podczas koncertu zatytułowanego "Głos czarnych Karaibów" usłyszymy zespół The Garifuna Collective & Aurelio Martinez (Belize, Honduras). Grupę tworzą przedstawiciele grupy etnicznej garifuna zamieszkującej terytorium Belize, Nikaragui, Gwatemali i Hondurasu.  W XVII wieku afrykańscy niewolnicy, którzy uciekli od pracy na plantacjach, rozbili się u wybrzeży wyspy Saint Vincent na Morzu Karaibskim. Tam wspólnie z lokalną ludnością zakładali rodziny i stawiali opór kolonizacji. Nazywano ich Czarnymi Karaibami. Podbici przez Brytyjczyków, zostali przesiedleni do Ameryki Środkowej. Do ich potomków należy Aurelio Martinez - znakomity perkusista, kompozytor i wokalista, lider zespołu The Garifuna Collective. Transmisję prowadzić będzie Kuba Borysiak.

***

Ponadto planujemy dwie retransmisje, których terminy podamy wkrótce. Słuchacze Dwójki usłyszą koncert "Mistrzowie i szamani" w wykonaniu m.in. zespołu Lindigo - "objawienia muzycznego” Reunionu. Dzisiaj zespół ma na koncie ponad pięćset koncertów, trzy albumy i jest jednym z najpopularniejszych zespołów na Reunionie. Ich muzykę słychać wszędzie - w radiu, na ulicy, w lokalnych barach i klubach.

Po festiwalu nadamy także retransmisję koncertu "Królowie rytmu", na którym wystąpi Calypso Rose (Trynidad i Tobago), diva i ambasadorka muzyki Karaibów, oraz zespół Moana & The Tribe z Nowej Zelandii, który tworzy własną mieszankę stylów tradycyjnych i współczesnych z Nowej Zelandii, przesuwa granice muzyki maoryskiej, łącząc taonga puoro, haka, kantyki z soulem, reggae i muzyką klasyczną.

Program:
26 września – STRAŻNICY TRADYCJI
godz. 19.30

Tenores di Bitti “Mialinu Pira” /Sardynia/
Danyel Waro /Reunion/
Prowadzenie: Anna Szewczuk

29 września – GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW
godz. 19.00
The Garifuna Collective & Aurelio Martinez /Belize, Honduras/
Prowadzenie: Kuba Borysiak

Czytaj także

Mayra Andrade - Cesaria Evora młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- Chciałabym nadać tradycyjnym rytmom nowego wymiaru – młoda wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka opowiadała słuchaczom Dwójki o swoich najważniejszych muzycznych inspiracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 17:13
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Festiwal odbędzie się w dniach 25-29 września.
rozwiń zwiń