X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Reiwa". Japońskie marzenia o porządku i harmonii

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 07:40
- Od drugiej połowy XIX wieku w Japonii jeden cesarz to jedna epoka. Od połowy lat 70. ubiegłego stulecia reguluje to nawet specjalna ustawa. Teraz kończy się epoka Heisei, a zacznie Reiwa. Książę Naruhito, który obejmie tron, wprowadzi Japonię w erę "porządku" i "harmonii" – mówił w Dwójce Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Porządek i harmonia po japońsku (Puls świata/Dwójka)
Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga prezentuje nazwę nowej ery
Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga prezentuje nazwę nowej eryFoto: PAP/Newscom

Nowa era panowania cesarza Japonii rozpocznie się 1 maja, a jej nazwa pochodzi ze zbioru japońskiej poezji z VII wieku pt. "Manyoshu" i symbolizuje bogatą kulturę i długą tradycję. Jak powiedział rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga, ministrowie wybrali nazwę Reiwa "z nadzieją, że Japonia stanie się krajem, w którym każdy człowiek może spełnić swe marzenia, jak kwiaty śliwy, które pięknie kwitną po ciężkiej zimie, sygnalizując początek wiosny". Dwa znaki wybrane dla nazwy Reiwa oznaczają "porządek" lub "rozkaz" oraz "pokój" lub "harmonię" - przypomniał premier Shinzo Abe.

Wstąpienie Naruhito na Chryzantemowy Tron nadejdzie dzień po abdykacji jego ojca, cesarza Akihito. Dobiegnie wówczas końca era Heisei ("pokój wszędzie"), która rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Akihito objął tron po swoim ojcu, cesarzu Hirohito. Akihito będzie pierwszym od ponad dwóch stuleci cesarzem Japonii, który abdykuje. Panujący od prawie 30 lat cesarz, który 23 grudnia 2018 roku skończył 85 lat, wyraził wolę abdykacji w 2017 roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia.

Wydarzenia te ożywiły w Japonii dyskusję nad przyszłością monarchii liczącej dwa tysiące lat. Co dla Japończyków oznacza osoba cesarza? Czy nowa era przyniesie zmianę pozycji i statusu kobiet w japońskim życiu politycznym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak