Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Czy Erdogan utrzyma władzę mimo krytyki? "Trzeba przyjąć optykę tureckiego społeczeństwa"

Turcja przygotowuje się na drugą turę wyborów prezydenckich. W najbliższą niedzielę dowiemy się, czy władzę utrzyma Recep Tayyip Erdogan, czy też zastąpi go Kemal Kilicdaroglu. Sondaże wskazują na zwycięstwo obecnego przywódcy, co może dziwić w kontekście ostatnich lat jego rządów. - Trzeba tutaj przyjąć optykę dużej części tureckiego społeczeństwa - podkreśla dr Konrad Zasztowt z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan

Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności" [POSŁUCHAJ]

Czy przypadek rządzi naszym życiem? Erazm Humienny nie był "grzecznym chłopcem". Dzieciństwo miał niełatwe, w PRL-u zaangażował się w działalność opozycyjną, kolportując wydawnictwa drugiego obiegu, za co był wielokrotnie karany. Trafił także do więzienia. Po zmianach, jakie przyniósł upadek komunizmu, wielu jego znajomych weszło do polityki, on poświęcił się pomocy potrzebującym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magdalena Skajewska pomoc bezdomność

Kmdr por. Dura: uderzenie na nas byłoby jednoznaczne z uderzeniem na NATO

- Jest małe prawdopodobieństwo, żeby Putin uderzył na kraje NATO. Zagrożone są wszystkie te państwa, które nie są chronione przez NATO, a więc na przykład Mołdawia, Gruzja i przede wszystkim Ukraina, która już została zaatakowana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura z portalu defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Magdalena Skajewska Władimir Putin

Jan Piekło: ostrzeliwanie przez Rosjan celów cywilnych to nic nowego

Armia rosyjska zrzuciła bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. Rannych zostało 17 osób. To kolejny rosyjski atak na obiekt cywilny. - Tu chodzi o zastraszenie, wywołanie paniki, to jest, niestety, standard rosyjskich działań - mówi Jan Piekło, były polski ambasador na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja bezpieczeństwo energetyczne Magdalena Skajewska Jedynka Ukraina

"Trzeba zauważyć zmianę akcentów". Analityk o rosyjskich warunkach ws. negocjacji z Ukrainą

Wojciech Lorenz z PISM zauważa, że rosyjskie żądania wysuwane do tej pory wobec Ukrainy były całkowicie nierealistyczne. - Utrzymywanie tego absurdalnego żądania denazyfikacji pokazywało, że Rosja nie zamierza negocjować jakiegoś rozwiązania politycznego - wyjaśnia. W najnowszych oczekiwaniach nie znalazła się kwestia denazyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Magdalena Skajewska Jedynka Ukraina Wojciech Lorenz wojna 2022 serwis wschodni Europa ŚWIAT

Ekspert o atakach rosyjskich wojsk na kolejne miasta Ukrainy

Trwa siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Po ataku Rosjan na miasta Ukrainy są kolejne straty wśród ludności cywilnej. Dzisiaj (2.03) Rosjanie wkroczyli m.in. do Chersonia - 300 - tysięcznego miasta na południu kraju. Wielu Ukraińców ucieka z atakowanych miast na przykład na zachód Ukrainy między innymi do Lwowa, a dalej do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Magdalena Skajewska Turcja

Dr Kardaś: każdy scenariusz jest możliwy

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju "w związku z sytuacją w Donbasie". Jednocześnie na terytorium Donbasu i Ługańska, czyli separatystycznych tzw. republik na Ukrainie, weszły wojska rosyjskie. Moskwa nazwała tę operację misją pokojową. - Są dwa potencjalne scenariusze dalszych wydarzeń - mówi dr Szymon Kardaś z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Magdalena Skajewska agresja Władimir Putin Jedynka Ukraina

Po rozmowach w Genewie. Ekspert: Rosjanie muszą coś dostać i tego powinniśmy się obawiać

Po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że spotkanie nie przyniosło przełomu, ale obie strony lepiej rozumieją swoje obawy. Z kolej Siergiej Ławrow zakomunikował, że Rosja spodziewa się w przyszłym tygodniu otrzymać pisemną odpowiedź USA na przekazane propozycje w kwestiach bezpieczeństwa. - Te rozmowy raczej wydłużają drogę do rosyjskiej agresji - ocenia Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja USA Magdalena Skajewska

Ekspert o wyborach prezydenckich we Włoszech

Coraz większa polemika towarzyszy we Włoszech niemal pewnej już kandydaturze Silvio Berlusconiego na prezydenta. Poparcie dla niego deklarują ugrupowania centroprawicy. Podkreśla się zarazem, że postać 85-letniego polityka z kontrowersyjną przeszłością bardziej dzieli niż łączy. Na najwyższy urząd w państwie może kandydować także obecny premier Mario Draghi. Kto wygra wyścig o fotel prezydencki? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Włochy wybory prezydenckie Silvio Berlusconi Matteo Salvini

"Przed polską dyplomacją stoi trudne zadanie". Kulesa o naszej prezydencji w OBWE

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to jedno z głównych wyzwań dla OBWE podczas polskiej prezydencji. - Dialog z Rosją jest bardzo trudny […]. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać ani że nie chcieliśmy z nią rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa OBWE Zbigniew Rau

Menkiszak o żądaniach Rosji ws. NATO i Ukrainy

Rosyjsko-amerykańskie rozmowy w Genewie bez przełomu, a lista rozbieżności pozostaje nadal długa. - Dla Rosji najważniejsza jest gwarancja prawna nierozszerzania NATO, zwłaszcza nieprzyjmowania do niego Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy ten postulat jest tylko pretekstem do podjęcia kolejnych działań?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa NATO

Ekspert: zamieszki w Kazachstanie mogą opóźniać rosyjskie działania na Ukrainie

W antyrządowych protestach w Kazachstanie zginęło co najmniej kilkanaście osób. Władze odpowiedzieli siłą na demonstracje, których bezpośrednim powodem były noworoczne podwyżki cen gazu. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wyśle swoje Zbiorowe Siły Pokojowe do Kazachstanu. Trzon wojsk stanowią rosyjscy komandosi. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja Władimir Putin protest Magdalena Skajewska

Ekspert o rozmowach z przywódcami USA i Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Joe Biden Ukraina sankcje Unia Europejska Komisja Europejska Wołodymyr Zełenski Magdalena Skajewska Nord Stream II ŚWIAT Europa

Ekspert o ewentualnych sankcjach wobec Rosji

Na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy państw europejskich rozmawiają też na temat ewentualnych sankcji wobec Rosji na wypadek eskalacji agresji na Ukrainę. - Kluczowe znaczenie ma stanowisko Niemiec, które za czasów Angeli Merkel były dość powściągliwe, jeżeli chodzi o ostrą politykę wobec Moskwy - mówi w "Więcej Świata" prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Unia Europejska Ukraina Bruksela Mateusz Morawiecki Niemcy Olaf Scholz Angela Merkel ŚWIAT