Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Wybory w Czechach. "Wynik Zemana słabszy niż oczekiwano"

Urzędujący prezydent Milosz Zeman oraz były prezes czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Dwudniowe głosowanie - w piątek i w sobotę - nie było rozstrzygające, gdyż żaden z kandydatów nie zdobył ponad 50 procent poparcia. Druga tura za dwa tygodnie. O wyborach prezydenckich w Czechach mówiła specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Pragi Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czechy Wybory w Europie wybory prezydenckie Magdalena Skajewska

"Drahos może naprawdę powiedzieć, że jest spoza układu"

- Profesor Drahos ma bardzo poważny atut, bo on naprawdę może powiedzieć Czechom, że jest spoza układu. To jest trochę tak, jakby u nas kandydował Michał Kleiber, czyli ktoś kto jest znany jako naukowiec, może pochwalić się osobistymi osiągnięciami, ale od czasu do czasu skomentuje wydarzenia polityczne - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN). 
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Krzysztof Grzesiowski Czechy wybory prezydenckie Magdalena Skajewska Paweł Kowal

Milos Zeman wygrywa wybory w Czechach. Będzie druga tura?

 - Jeżeli Milosowi Zemanowi nie uda się przekroczyć granicy 50 proc. głosów to wszystko wskazuje na to, że w drugiej turye wyborów jego rywalem będzie Jirzi Drahos. To były prezes Czeskiej Akademii Nauk, chemik, bardzo uznany w świecie kultury, w świecie czeskich elit i intelektualistów profesor – powiedziała w audycji Gorący Temat specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Pragi. Magdalena Skajewska odniosła się w ten sposób do kończących się dwudniowych wyborów prezydenckich w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Magdalena Skajewska

Wydarzenia na świecie w 2017 roku. Podsumowanie

Rywalizacja między starym a nowym porządkiem w Europie i na świecie, spadek popularności szkockich nacjonalistów i unieważnienie wyborów w Afryce to – zdaniem dziennikarzy Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia – najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Gośćmi Świata w Powiększeniu byli Grzegorz Ślubowski, Agata Kasprolewicz i Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  2017 Afryka Wielka Brytania Brexit Emmanuel Macron Donald Trump Szkocja Agata Kasprolewicz Kenia Magdalena Skajewska Francja Grzegorz Ślubowski

Izraelskie lobby naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran

USA zapowiadają utworzenie międzynarodowej koalicji by "odeprzeć Iran i jego działania". Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła również Teheran o dozbrajanie jemeńskich rebeliantów Huti w rakiety balistyczne. - Silne lobby proizraelskie naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran - tłumaczył w radiowej Jedynce amerykanista, Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran USA Donald Trump Izrael Magdalena Skajewska Świat w południe