Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Debata kandydatów na szefa KE bez partii prawicowych. "Powinniśmy czerpać wzorce z USA"

Kandydaci pięciu grup politycznych Europarlamentu na szefa Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, Nicolas Schmit, Terry Reintke, Sandro Gozi, Walter Baier, stanęli obok siebie podczas debaty transmitowanej we wszystkich krajach Unii. Co dalej z sojuszami szczególnie po prawej stronie sceny politycznej w Europie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Zachodnia Magdalena Skajewska Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2024 ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja nowa kaledonia

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Garri Kasparow Władimir Putin Rosja Magdalena Skajewska Jan Pachlowski Piotr Skarżyński

Masowe protesty w Gruzji. Czy ustawa o "zagranicznych agentach" wejdzie w życie?

W Gruzji od połowy kwietnia trwają masowe protesty. Sobotni "Marsz Europejski" trwał wiele godzin i zgromadził łącznie ponad 300 tysięcy osób, a w poniedziałek (13 maja) od rana tłum otacza budynek parlamentu w centrum Tbilisi. Część demonstrantów spędziła w tym miejscu całą noc. Ma to związek z projektem ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych i mediów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Magdalena Skajewska Micheil Saakaszwili protest

20 lat Polski w UE. Serafin wskazał kluczowe korzyści

Wzrost gospodarczy oraz zamożności i otwarte możliwości rozwoju dla Polaków - tak przedstawiciel Polski przy Unii Piotr Serafin podsumowuje korzyści 20-lecia członkostwa we Wspólnocie. Serafin, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, podkreślił, że rozwój kraju to nie tylko zasługa napływu unijnych funduszy, ale też możliwość ekspansji handlu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Magdalena Skajewska

POLSKIE RADIO 24 Bezpieczeństwo Igrzysk w Paryżu. Ekspert wskazuje na Rosję

- Dziesięć lat rządów Emmanuela Macrona będzie się zamykało w ramach Igrzysk Olimpijskich, dlatego Paryż robi wszystko, by być przygotowanym - zarówno od strony sportowej, jak i turystycznej i od strony bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Olech z Defence24. - Nie będą dziwiły w najbliższych informacje dotyczące relacji Moskwa-Paryż, bo od tego zależeć będzie decyzja Francji, czy skupić się na kwestiach wewnętrznych, czy zewnętrznych, na czele z Ukrainą - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa Francja igrzyska olimpijskie terroryzm

Ekspert: Chiny próbują odciągnąć zachodnią Europę i UE od USA

Niemiecki kanclerz podczas wizyty w Chinach zabiegał o większy dostęp do chińskiego rynku dla niemieckich firm. Olaf Scholz spotkał się w Pekinie między innymi z przywódcą Chin, Xi Jinpingiem, którego wzywał do wywarcia presji na Rosję, by wycofała swoje siły z Ukrainy. Czy skutecznie?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Olaf Scholz Niemcy Chiny Xi Jinping Ukraina Rosja Więcej świata Unia Europejska

Konflikt Iranu z Izraelem. "Nikt nie chce stracić twarzy"

W jaki sposób Izrael odpowie na sobotni atak Iranu? - Jeśli to będzie bardzo ostra odpowiedź Izraela, to druga strona będzie starała się zareagować już ostrzej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Borkowski z Collegium Civitas. Dlaczego Izraelowi i Iranowi może nie zależeć na eskalacji konfliktu?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Iran Izrael Bliski Wschód Mariusz Borkowski Georges Mink Bohdan Szklarski

Śmierć Strażników Rewolucji. Iran grozi Izraelowi odwetem

W nalocie na irański konsulat w Damaszku zginęło siedmiu wysokich rangą Strażników Rewolucji. Ze strony Iranu i Hezbollahu padają groźby odwetu. Czego w takiej sytuacji może spodziewać się Izrael? - Scenariusze są bardzo różne - mówił w Jedynce Marcin Krzyżanowski (UJ). Zaznaczył jednocześnie, że Iran stara się trzymać konflikt z dala od swojego terytorium i unika eskalacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Iran Izrael Słowacja Meksyk

Wybory prezydenckie na Słowacji. Kto zwycięży w drugiej turze?

Wybory prezydenckie na Słowacji wkraczają w decydującą fazę. W pierwszej turze zwyciężył popierany przez opozycję Ivan Korczok, który mierzy się z przewodniczącym parlamentu, byłym premierem Peterem Pellegrinim. Aktualna prezydent, Zuzana Čaputová, nie zdecydowała się po raz drugi ubiegać o to stanowisko. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Słowacja wybory prezydenckie Izrael Strefa Gazy Szwecja Afryka