Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7: nie ma dysonansu, jaki wprowadzał Donald Trump

W miejscowości Carbis Bay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się w piątek (11.06) spotkanie grupy G7. Głównymi tematami rozmów są odbudowa po pandemii koronawirusa i pomoc biedniejszym krajom w szczepieniach, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz poparcie dla wolnego handlu i zapobieganie protekcjonizmowi. - Wydaje się, że jest powrót do poczucia, że te siedem krajów i przedstawiciele UE są w swoim gronie - mówi Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Boris Johnson Ursula von der Leyen Magdalena Skajewska

Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem. - Łukaszenka wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu - ocenia Szymon Kardaś z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska sankcje Aleksander Łukaszenka Rosja Magdalena Skajewska

Wojciech Wilk: trzeba pomóc biedniejszym krajom w szczepieniach przeciwko COVID-19

Władze Ukrainy, Gruzji i Mołdawii apelują do Komisji Europejskiej o podzielenie się unijnymi zasobami szczepionek przeciwko COVID-19. Tempo szczepień, zwłaszcza na Ukrainie i w Gruzji, jest bardzo wolne. Podobny problem jest w Afryce, gdzie do końca maja zaledwie 2 proc. mieszkańców kontynentu zostało zaszczepionych. - Bogatsze kraje świata magazynują ogromną liczbę dawek - zauważa Wojciech Wilk, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia koronawirus COVID-19 WHO Magdalena Skajewska

Dr Anna Masłoń-Oracz: prezydent Macron uznał odpowiedzialność Francji za ludobójstwo w Rwandzie

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Rwandzie uznał odpowiedzialność swojego kraju za zbrodnię na mniejszości Tutsi, ale nie wygłosił dosłownych przeprosin. - Mimo upływu 27 lat konflikt jest nadal żywy i nie jest wyjaśniona rola poszczególnych mocarstw - mówi dr Anna Masłoń-Oracz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron rwanda ludobójstwo Magdalena Skajewska

Konflikt w Strefie Gazy. Dr Grabowski: każda ze stron poniosła straty

W Strefie Gazy doszło do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. - Polityka zasiedlania ziem palestyńskich nie zostanie przerwana przez Izrael. W związku z tym możemy spodziewać się, że w jakiejś niedalekiej przyszłości taki kryzys może ponownie wybuchnąć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Izrael Strefa Gazy Hamas Palestyna Joe Biden

Konflikt we Francji. Prof. Michalski: wielu wojskowych sympatyzuje z Marine Le Pen

Szef francuskiego Sztabu Generalnego Francois Lecointre wezwał do opuszczenia armii żołnierzy, który napisali list otwarty do władz i przestrzegli przed wojną domową. - Wielu ludzi w armii, byłych i obecnych wojskowych, sympatyzuje z Marine Le Pen i chce ją po prostu wesprzeć przeciwko obecnemu prezydentowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski z HEC Paris.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen ŚWIAT Europa

Prof. Sebastian Płóciennik: Unia ma problem z polityką wobec Rosji

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy UE Władimir Czyżow został poinformowany o "zdecydowanym odrzuceniu i zdecydowanym potępieniu" rosyjskich sankcji wobec Unii i wydaniu zakazu wjazdu niektórym jej przedstawicielom. To reakcja na podobne sankcje unijne. Prof. Sebastian Płóciennik zauważa, że Unia cały czas ma ten sam problem z polityką wobec Rosji, czyli brakiem wspólnego stanowiska państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja USA Niemcy Nord Stream 2 Magdalena Skajewska

Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski COVID-19 szczepienia turystyka Magdalena Skajewska koronawirus Komisja Europejska

Dr Bryc: od początku konfliktu w Donbasie Rosja przekonuje świat, że nie ma z nim nic wspólnego

Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów przyjąć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Moskwie w dowolnym czasie, który mu odpowiada. Zastrzegł, że tematem mogą być tylko relacje dwóch krajów, a nie konflikt w Donbasie, bo jeśli  władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to powinny spotkać się z władzami tych separatystycznych republik. - To nie jest nowe stanowisko - mówi dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin Wołodymyr Zełenski dyplomacja Donbas Magdalena Skajewska Agnieszka Bryc

"Spodziewaliśmy się większych fajerwerków". Dr Marek Menkiszak o orędziu Władimira Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w środę (21.04) orędzie do narodu. Mówił o kierowanej z zagranicy próbie zabicia prezydenta Łukaszenki i ostrzegł, że Rosja zareaguje, kiedy będą zagrożone jej interesy. - W półtoragodzinnym wystąpieniu Putina tak naprawdę dominowały sprawy socjalne - mówi dr Marek Menkiszak z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja orędzie Aleksiej Nawalny Magdalena Skajewska

"Jest sygnał, że Unia powinna się tym zająć". Beata Płomecka o nałożeniu sankcji na Rosję

- Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji, poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Ukraina Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej Donbas Magdalena Skajewska Beata Płomecka