Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Ekspert o wyborach prezydenckich we Włoszech

Coraz większa polemika towarzyszy we Włoszech niemal pewnej już kandydaturze Silvio Berlusconiego na prezydenta. Poparcie dla niego deklarują ugrupowania centroprawicy. Podkreśla się zarazem, że postać 85-letniego polityka z kontrowersyjną przeszłością bardziej dzieli niż łączy. Na najwyższy urząd w państwie może kandydować także obecny premier Mario Draghi. Kto wygra wyścig o fotel prezydencki? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Włochy wybory prezydenckie Silvio Berlusconi Matteo Salvini

"Przed polską dyplomacją stoi trudne zadanie". Kulesa o naszej prezydencji w OBWE

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to jedno z głównych wyzwań dla OBWE podczas polskiej prezydencji. - Dialog z Rosją jest bardzo trudny […]. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać ani że nie chcieliśmy z nią rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa OBWE Zbigniew Rau

Menkiszak o żądaniach Rosji ws. NATO i Ukrainy

Rosyjsko-amerykańskie rozmowy w Genewie bez przełomu, a lista rozbieżności pozostaje nadal długa. - Dla Rosji najważniejsza jest gwarancja prawna nierozszerzania NATO, zwłaszcza nieprzyjmowania do niego Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy ten postulat jest tylko pretekstem do podjęcia kolejnych działań?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa NATO

Ekspert: zamieszki w Kazachstanie mogą opóźniać rosyjskie działania na Ukrainie

W antyrządowych protestach w Kazachstanie zginęło co najmniej kilkanaście osób. Władze odpowiedzieli siłą na demonstracje, których bezpośrednim powodem były noworoczne podwyżki cen gazu. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wyśle swoje Zbiorowe Siły Pokojowe do Kazachstanu. Trzon wojsk stanowią rosyjscy komandosi. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja Władimir Putin protest Magdalena Skajewska

Ekspert o rozmowach z przywódcami USA i Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Joe Biden Ukraina sankcje Unia Europejska Komisja Europejska Wołodymyr Zełenski Magdalena Skajewska Nord Stream II ŚWIAT Europa

Ekspert o ewentualnych sankcjach wobec Rosji

Na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy państw europejskich rozmawiają też na temat ewentualnych sankcji wobec Rosji na wypadek eskalacji agresji na Ukrainę. - Kluczowe znaczenie ma stanowisko Niemiec, które za czasów Angeli Merkel były dość powściągliwe, jeżeli chodzi o ostrą politykę wobec Moskwy - mówi w "Więcej Świata" prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Unia Europejska Ukraina Bruksela Mateusz Morawiecki Niemcy Olaf Scholz Angela Merkel ŚWIAT

"Sygnał chęci nawiązania dialogu". Ekspert o wizytach zagranicznych kanclerza Niemiec

Socjaldemokrata Olaf Scholz odbył trzy pierwsze zagraniczne wizyty od czasu zaprzysiężenia na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. W piątek przybył do Paryża, gdzie został przyjęty przez prezydenta Emmanuela Macrona. Następnie udał się do Brukseli, gdzie spotkał się z władzami UE i NATO. W niedzielę szef niemieckiego rządu w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak będzie wyglądała europejska polityka rządu Olafa Scholza? 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Unia Europejska Niemcy Olaf Scholz Mateusz Morawiecki Francja Bruksela Ursula von der Leyen stosunki polsko-niemieckie ŚWIAT Nord Stream 2 Rosja

"USA i NATO nie mogą otwarcie mówić, że odpowiedzą wojskowo". Piotrowski o obronie granic Ukrainy

Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali podczas wideokonferencji o rosnących napięciach wokół Ukrainy. - Amerykańskie sankcje uważane są za skuteczne, ale byłyby skuteczniejsze, gdyby wszystkie z nich były wprowadzone w koordynacji z Unią Europejską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Rosja Stany Zjednoczone USA Joe Biden Władimir Putin

Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: brak szczepień sprzyja powstawaniu niebezpiecznych mutacji

Kolejne kraje na świecie informują o wykryciu najnowszego, potencjalnie bardziej zaraźliwego, wariantu koronawirusa. Pojawił się on m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, we Francji, w Niemczech, Izraelu czy Australii. Unia Europejska zawiesiła loty z RPA, która jako pierwsza zidentyfikowała odmianę Omikron. Czy nowy wariant stanowi duże zagrożenie dla społeczeństwa? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia RPA WHO Magdalena Skajewska COVID-19 ŚWIAT Europa

"Łukaszenka bez poparcia Rosji nie prowadziłby tej akcji". Dr Bonikowska o sytuacji na granicy

Europejskie stolice popierają działania Polski na granicy z Białorusią. - Polski rząd jest tutaj doceniany za dość stanowcze postawienie tamy przeciw atakowi z użyciem broni demograficznej, czyli migrantów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Rosja Angela Merkel Mateusz Morawiecki Białoruś

Łukaszenka czuje się coraz pewniej? Łatuszka: Unia nie ma strategii

Swiatłana Cichanouska podczas wystąpienia w Strasburgu zaapelowała o podjęcie bardziej zdecydowanych działań wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Dodała, że europejscy przywódcy nie powinni negocjować z nielegalną władzą. Gość Radiowej Jedynki, Paweł Łatuszka uważa, że w działaniach Unii Europejskiej brakuje jasnej strategii.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Białoruś granica Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny

Wojciech Konończuk o działaniach dezinformacyjnych Rosji

Rosja już od dłuższego czasu prowadzi kampanie dezinformacyjne przeciwko krajom Unii Europejskiej, wykorzystując do tego media tradycyjne i społecznościowe. - Rosjanie są jednymi z pionierów, jeśli chodzi o kwestię dezinformacyjną. Mają długie tradycje jeszcze z czasów sowieckich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Władimir Putin Rosja dezinformacja

"Musimy zmierzyć się z tym problemem". Prof. Boćkowski o sytuacji na granicy z Białorusią

Stworzenie do 2025 roku unijnych sił szybkiego reagowania, liczących 5 tysięcy żołnierzy, to jedno z założeń tzw. kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii Europejskiej, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. - Przygotowanie do takich sytuacji wymaga planowania i przewidywania tego, co może się zdarzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata Magdalena Skajewska granica Gazprom Szymon Kardaś

Dr Kardaś o groźbach Łukaszenki ws. odcięcia tranzytu gazu

Aleksander Łukaszenka zagroził, że w odpowiedzi na unijne sankcje, Białoruś może odciąć tranzyt gazu przez swoje terytorium. Nie wspomniał jednak, że gazociągi zarządzane są przez rosyjski Gazprom. - Nie sądzę, żeby Moskwa była gotowa poświęcać swoje cele energetyczne w kontekście rozgrywki toczącej się wokół Białorusi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata Magdalena Skajewska granica Gazprom Szymon Kardaś

"Należy spodziewać się zwiększonej presji migracyjnej". Dr Eberhardt o działaniach Mińska

W poniedziałek około 1,5 tysiąca migrantów próbowało sforsować granicę Polski z Białorusią. Co Aleksander Łukaszenka zamierza osiągnąć poprzez wywołanie konfliktu migracyjnego? - Jest to chęć wzmocnienia swojej karty przetargowej i wymuszenia pewnego rodzaju negocjacji, które spowodują uznanie przez państwa zachodnie Łukaszenki jako partnera do rozmów, a zarazem złagodzenie sankcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata Magdalena Skajewska granica

Powrót do negocjacji dot. umowy nuklearnej. Prof. Fyderek: Iran widzi w tym szansę na zniesienie sankcji

Władze irańskie zapowiedziały wznowienie 29 listopada w Wiedniu negocjacji dotyczących "ożywienia umowy nuklearnej". Odbyło się sześć rund rozmów między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE, a także pośrednio USA, po których na początku sierpnia przerwano negocjacje, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Iran USA Magdalena Skajewska broń jądrowa broń nuklearna