Pożary w Amazonii i klimat. Jak ekologia wpływa na politykę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 08:12
W audycji rozmawialiśmy o efektach szczytu klimatycznego w Nowym Jorku oraz groźbie zawetowania przez Austrię i Francję umowy handlowej UE z Ameryką Południową ze względu na pożary w Amazonii i zaniedbania ekologiczne w kilku krajach tego kontynentu.
Audio
  • Koniec szczytu klimatycznego i nowe kroki krajów UE (Puls świata/Dwójka)
Pożar lasu tropikalnego
Pożar lasu tropikalnegoFoto: shutterstock/domena publiczna

Podkomisja ds. Unii Europejskiej w izbie niższej austriackiego parlamentu rekomendowała rządowi Austrii zawetowanie na poziomie unijnym umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z państwami Wspólnego Rynku Południa: Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem.

Bardzo mocno brzmią też słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że z "powodu kłamstw prezydenta Jaira Bolsonaro w sprawie zobowiązań klimatycznych Francja może zablokować ratyfikację umowy o wolnym handlu".

Umowę handlową z Mercosur wynegocjowano po blisko 20 latach intensywnych rozmów. Negocjacje trwały tak długo głównie z powodu obaw europejskich rolników, którzy widzą zagrożenie w napływie produktów rolnych z Ameryki Południowej. Teraz do tych obaw dołączyły podejrzenia, że pożary Puszczy Amazońskiej związane są z jej nielegalną wycinką, która ma na celu m.in. uzyskanie nowych terenów rolnych.

Jak ekologia wpływa na politykę? Czy zapowiedzi Francji i Austrii są realną groźbą? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Dariusz Rosiak

Gość: Marek Wąsiński (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko