X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Butrym: na Węgrzech pamięć wydarzeń 1956 r. jest ciągle żywa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:13
- Węgrzy pamiętają o nich tak, jak o większości znaczących i zarazem tragicznych wydarzeń. Te były niezwykle krwawe, bo przecież tylko po wyrokach śmierci wydanych do 1961 roku zgładzono 230 osób. Represje i prześladowania dotknęły setek tysięcy ludzi – mówiła w Dwójce Anna Butrym, tłumaczka.
Audio
  • Węgierska rewolucja 1956 roku (Puls świata/Dwójka)
Cmentarz Rakoskeresztur
Cmentarz RakoskereszturFoto: PAP/EPA/Balazs Mohai

pap_Haradinaj_1200.jpg
Kosowo. Tożsamość proeuropejskiej społeczności

Od uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie rozpoczęły się obchody 63. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku, która wybuchła 23 października. Jej uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od Związku Sowieckiego.

Tysiące ofiar

Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła węgierski powstanie. Władzę na Węgrzech przejął  marionetkowy rząd Janosa Kadara. W czasie walk zginęło ponad 2,5 tys. osób, a po upadku powstania kilkaset osób stracono, tysiące zaś uwięziono.

Jak długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu trwały represje wobec uczestników węgierskiego powstania? Ilu Węgrów opuściło kraj? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Anna Butrym (tłumaczka)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak