Polskie Radio
Section05
Piotr Pogorzelski

"Po Prostu Wschód" - język rosyjski wśród Ukraińców i stosunki na linii Warszawa-Kijów

W tym wydaniu audycji Piotr Pogorzelski rozmawiał z ukraińskim publicystą i politologiem Mykołą Riabczukiem o tym, dlaczego część Ukraińców wciąż mówi po rosyjsku, czy ma to znaczenie dla przyszłości tego państwa i kiedy Warszawa i Kijów będą mogły wreszcie szczerze i spokojnie porozmawiać nie tylko o tym, co nas łączy, ale też, co dzieli.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Ukraina

"Po Prostu Wschód": nakazy aresztowania najwyższych rangą rosyjskich urzędników wojskowych

Tematem kolejnego wydania audycji Piotra Pogorzelskiego było między innymi wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Gośćmi byli: redaktor Gazety Wyborczej Wacław Radziwinowicz oraz Piotr Wysocki, artysta multimedialny i reżyser filmu Obczyzna o uchodźcach z Inguszetii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Siergiej Szojgu Międzynarodowy Trybunał Karny wojna na Ukrainie islam areszt

Debata Biden-Trump. Ekspert: do tej pory żaden kandydat nie wypadł tak słabo jak Joe Biden

Rozczarowujący występ Joe Bidena - tak większość politycznych komentatorów w Stanach Zjednoczonych ocenia występ prezydenta USA w debacie ze swoim republikańskim rywalem Donaldem Trumpem. Wśród demokratów pojawiły się nawet głosy, że Biden powinien wycofać się z wyborów i ustąpić miejsca innemu kandydatowi.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Donald Trump Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA

Po Prostu Wschód

W sobotę 23 marca w magazynie Po prostu Wschód rozmawiamy o ataku terrorystycznym pod Moskwą, największym od niemal 20 lat. Mówimy także o operacjach prowadzonych przez lojalne w stosunku do Kijowa oddziały rosyjskie na terytorium Rosji. Czy rzeczywiście doprowadzą one do zmian na froncie? Przyjrzymy się też, jak wygląda sytuacja na okupowanym od 10 lat Krymie. Moimi gośćmi będą: Piotr Żochowski (OSW) i Nedim Usejnow (działacz krymskotatarski).
Zobacz więcej na temat:  Rosja terroryzm

Wybory prezydenckie w Rosji, Scena polityczna na Słowacji

W magazynie Po prostu Wschód rozmawiamy o wyborach prezydenckich bez wyboru, czyli głosowaniu w Rosji. Zajrzymy też na Słowację – polityka Bratysławy jest coraz bardziej zorientowana na Moskwę. Prowadzi to do napięć w stosunkach z innymi krajami, w tym z dotychczasowym najbliższym sojusznikiem, czyli Pragą. Gośćmi Piotra Pogorzelskiego są: Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich i Cezary Paprzycki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja Słowacja

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Euromajdan Krym aneksja Paweł Siwek Dwójka Wiktor Janukowycz

"7 dni: Wschód". Spadek cen ropy na świecie, Rosja rezygnuje z Parady Zwycięstwa

- Przychody rosyjskie ze sprzedaży ropy naftowej stanowią coraz mniejszą część budżetu. Podejmowane są pewne działania na rzecz zmniejszania zależności od ropy - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Gośćmi audycji byli również Piotr Andrusieczko (outride.rs) oraz Anna Maria Dyner (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin ropa naftowa Europa gospodarka rosji Wołodymyr Zełenski Ukraina Polskie Radio 24