Dominika Kluźniak. Pippi, hip-hop i klasyka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 20:00
- Nieprzypadkowo propozycja zagrania Pippi pojawiła się wtedy, kiedy urodziłam dziecko - opowiadała Dominika Kluźniak o jednej ze swoich najsłynniejszych ról.
Audio
  • Z Dominiką Kluźniak rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dominika Kluźniak podczas próby spektaklu na podstawie książki Astrid Lindgren pt. Pippi Pończoszanka w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Dramatycznym, wrzesień 2007
Dominika Kluźniak podczas próby spektaklu na podstawie książki Astrid Lindgren pt. "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Dramatycznym, wrzesień 2007Foto: PAP/Andrzej Rybczyński Słowa kluczowe

Historię Astrid Lindgren o oryginalnej dziewczynce z marchewkowymi włosami i mnóstwem piegów przeniosła na deski Teatru Dramatycznego Agnieszka Glińska. Premiera "Pippi Pończoszanki" odbyła się w 2007 roku, spektakl zdobył wśród publiczności ogromną popularność.

Dominika Kluźniak wspominała w Dwójce, jak doszło to tego, że to właśnie ona zagrała tytułową bohaterkę. Zdradziła przy okazji, że sama - jako dziecko - "nie miała nic z Pippi". - Chodzenie po drzewach, szałasy - to wszystko się odbywało. Ale nigdy nie przyszło mi do głowy wdawać się, jak Pippi, w poważne dyskusje z dorosłymi.

Aktorka opowiadała również o nauce we wrocławskiej szkole muzycznej, a także o egzaminie do warszawskiej szkoły teatralnej ("weszłam i powiedziałam do widzenia, zamiast dzień dobry").

Nie zabrakło wspomnień o ulubionych profesorach czy o pracy na warszawskich scenach ("wolę być zaliczona do kategorii aktorek klasycznie myślących o teatrze"). Dominika Kluźniak podzieliła się również swoimi muzycznymi, nieoczekiwanymi, fascynacjami.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Dominika Kluźniak (aktorka)

Data emisji: 3.02.107

Godzina emisji: 18.00

jp/ab