Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: "Dwa Teatry" przyciągają twórców

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 18:03
- Jesteśmy w tej cudownej sytuacji, w której nie martwimy się, czym zainteresować i jak przyciągnąć twórców. Zróżnicowana oferta festiwalu pokazuje jego rozmach, tworzy mozaikę talentów, trendów i zainteresowań w teatrze. To powód do dumy – mówiła w Dwójce dyrektor Programu 2 PR o festiwalu "Dwa Teatry".
Audio
  • Przed XIX Festiwalem "Dwa Teatry" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PRFoto: Grzegorz Śledź/PR2

24 maja w Sopocie rozpoczyna się XIX Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry". W festiwalowym konkursie weźmie udział 28 spektakli oraz 34 słuchowiska. Nowością tegorocznego wydarzenia będzie możliwość obejrzenia przez widzów telewizyjnej Jedynki spektaklu, który otrzyma Grand Prix. Będzie ono emitowane tuż po zakończeniu gali – w poniedziałek o godz. 21.00 w paśmie Teatru Telewizji. Natomiast słuchacze będą mogli w tym samym czasie na antenie radiowej Jedynki wysłuchać utworu nagrodzonego Grand Prix konkursu radiowego.

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i TVP. Startują "Dwa Teatry">>>

- Rozkwit festiwalu to wielkie zwycięstwo polskiej kultury. W tej sztafecie pokoleń artystów, wszyscy mogą powiedzieć, że zostawili w kulturze swój wkład. Festiwalowe spektakle nie żyją tylko w momencie premiery, lecz później przez wiele, wiele lat. Dzięki temu wiemy, na czym polega tradycja i w czym wyraża się zmienność stylów teatralnych. Dlatego warto pamiętać o wadze słowa wypowiadanego w "Dwóch Teatrach" – powiedziała Ewa Millies-Lacroix, dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji TVP.

Serwis specjalny "Dwa Teatry" >>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia zwrócił uwagę, że należy podkreślić znaczenie festiwalu jako miejsca spotkań. – Kiedy zaczynaliśmy 19 lat temu nikt z nas nie sądził, że ten festiwal zyska tak ogromne znaczenie. Miał być tylko przeglądem naszej pracy, a stał się bardzo ważnym miejscem spotkań, rozmowy nie tylko o kondycji sztuki w Polsce, ale również nas samych - stwierdził Janusz Kukuła.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej idei i znaczeniu festiwalu "Dwa Teatry" dla polskiej kultury.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor, redaktor naczelna Programu 2 PR), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia) oraz Ewa Millies-Lacroix (dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji TVP)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

reklama

Czytaj także

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i TVP. Trwają "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 15:09
W festiwalowym konkursie biorą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Polskie Radio relacjonuje te wydarzenia na swoich antenach oraz na portalu PolskieRadio.pl. "Dwa Teatry" potrwają do 27 maja.
rozwiń zwiń