"Guatemala Hobby Shop". Autor słuchowiska: Bobkowski zawsze mnie frapował

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 20:41
- Andrzej Bobkowski jest jednym z pisarzy niesamowicie dla mnie ważnych. Jego "Szkice piórkiem" były lekturą w pewnym sensie konstytuującą mnie jako czytelnika, ale też jako twórcę. To była lektura, jak ją dzisiaj wspominam, gorączkowa i bardzo uczestnicząca - mówił Jarosław Jakubowski, autor słuchowiska "Guatemala Hobby Shop", które w najbliższą niedzielę (10.01) będzie miało premierę na antenie Dwójki.
Nagranie słuchowiska Guatemala Hobby Shop. Od lewej: Wiktoria Gorodeckaja, Sławomir Orzechowski i Andrzej Mastalerz
Nagranie słuchowiska "Guatemala Hobby Shop". Od lewej: Wiktoria Gorodeckaja, Sławomir Orzechowski i Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
22:29 Dwójka OWZK 8.01.2021.mp3 Spotkanie z twórcami słuchowiska "Guatemala Hobby Shop" o Andrzeju Bobkowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Bobkowski_663x364_1.jpg
Serwis specjalny o Andrzeju Bobkowskim

"Guatemala Hobby Shop" to radiowy spektakl o Andrzeju Bobkowskim -  pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, by tam oczekiwać na wizę argentyńską, która umożliwiłaby mu pracę w przedstawicielstwie Polskiego Exportu Żelaza w Buenos Aires. Wybuch wojny zatrzymał Bobkowskich we Francji blisko na dekadę. Tuż po wojnie Bobkowski nawiązał kontakty z "Kulturą" Jerzego Giedroycia, londyńskimi "Wiadomościami" Grydzewskiego, publikował także w "Tygodniku Powszechnym" wydawanym w kraju.

W 1948 roku Bobkowscy przenieśli się do Gwatemali, gdzie pisarz, obok uprawiania twórczości literackiej, zajął się modelarstwem, które było jego pasją od dawna. Otworzył Guatemala Hobby Shop, warsztat modelarski.

Słuchowisko o wolności artystycznej

Słuchowisko dotyczy ostatnich lat życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa "z kraju" specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce "tylko" akceptacji status quo w komunistycznym kraju.

- Andrzej Bobkowski zawsze mnie frapował. I jako pisarz, i jako człowiek. Jego życiorys, zawarty m.in. w "Szkicach piórkiem", to doskonały materiał na scenariusz chociażby słuchowiska, ale również filmu. "Guatemala Hobby Shop" to mój Bobkowski wyobrażony. Na bazie dostępnych źródeł wysnułem taką hipotezę, że ktoś taki jak ten wysłannik z Polski mógł się pojawić w emigracyjnym życiu Bobkowskiego - stwierdził Jarosław Jakubowski.

Czytaj także:

Słuchowisko podejmuje temat niezależności twórcy, stawia pytania o granice wolności artystycznej i ceny, jaką się płaci za jej ograniczenie. - Powodem, dla którego sięgnąłem po ten tekst była chęć spopularyzowania twórczości Andrzeja Bobkowskiego i zainteresowania samą jego postacią. Drugi powód to poruszane tu tematy związane z byciem twórcą. Pomijam już fakt, że jest to po prostu dobrze napisane - wyznał Andrzej Mastalerz, który oprócz reżyserowania wciela się także w postać pisarza.

W słuchowisku "Guatemala Hobby Shop" występują również Sławomir Orzechowski (jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać) i Wiktoria Gorodeckaja, która stworzyła niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej.

Premiera na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę, 10 stycznia, o godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jarosław Jakubowski (autor słuchowiska "Guatemala Hobby Shop"), Andrzej Mastalerz (reżyser i odtwórca głównej roli w słuchowisku "Guatemala Hobby Shop")

Data emisji: 8.01.2021

Godzina emisji: 17.30

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (8.01) w godz. 17.30-18.00 zaprasza 

Czytaj także

"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana... ". Zapraszamy na słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:53
"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju". Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina królewska". Rzecz o ludziach, którzy udają innych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 19:00
- Każda z tych postaci nosi w sobie pewną tajemnicę – podkreślał Andrzej Mastalerz, opowiadając o reżyserowanym przez sobie premierowym słuchowisku Dwójki pt. "Rodzina królewska".
rozwiń zwiń