Aleksandra Majdzińska - laureatka Nagrody im. Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 18:00
W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Wacław Holewiński spotkał się z Aleksandrą Majdzińską, tegoroczną laureatką Nagrody imienia Marka Nowakowskiego. 
Aleksandra Majdzińska, prof. Maciej Urbanowski (L), przewodniczący jury oraz dr Tomasz Makowski (P), dyrektor Biblioteki Narodowej
Aleksandra Majdzińska, prof. Maciej Urbanowski (L), przewodniczący jury oraz dr Tomasz Makowski (P), dyrektor Biblioteki NarodowejFoto: Biblioteka Narodowa/Paweł Morawiec

W niedzielę, 14 maja poznaliśmy laureatkę Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego. W tym roku została nią Aleksandra Majdzińska, nagrodzona za książkę "Szalom, bonjour Odessa". Przypomnijmy, że wcześniej tę zaszczytną nagrodę otrzymali: Wojciech Chmielewski, Paweł Sołtys, Rafał Wojasiński, Marta Kwaśnicka, Wojciech Kudyba oraz Kazimierz Orłoś.

Ta książka nie jest typowym zbiorem opowiadań. Moją rozmówczynię zapytałem o to, jak by ją zaklasyfikowała. O jej dwa lata w Odessie, i to, jak wspomina ten czas. O to, czy jest jakiś wyróżnik odesytów, o wciąż obecny tam humor żydowski. O białe akacje, o perfekcyjnych złodziei w Odessie, o to, kim był Izrael Hackielewicz Ruchomowski?

Porozmawialiśmy o odeskich kotach i o krótkiej historii tego miasta - liczy ledwie 228 lat. O tym, czy Odessa zaczyna się od łapówki… Czy można żyć z łapówek? Czy może tak żyć miasto?

Odessa to dwa i pół tysiąca kilometrów (coś niewyobrażalnego!) korytarzy, tuneli, wyrobisk, sztolni i jaskiń… Zapytałem, skąd się wzięły, do czego i komu służyły.

Sto trzydzieści narodowości nazywa Odessę swoim domem… Porozmawialiśmy o emigracji z Odessy i o tym, kto w niej został. Oraz o tym, czy za rybę można zdradzić ojczyznę.

Mówią: "Zobaczyć Paryż i umrzeć". W Odessie mówią: "Zobaczyć Odessę i przeżyć w niej kolejne sto lat"… Zapytałem autorkę, czy czuje się związana z tym miastem. I czy ono naprawdę przyciąga?


Posłuchaj
28:06 2023_05_17 17_30_33_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Aleksandra Majdzińska - laureatka Nagrody im. Marka Nowakowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Aleksandra Majdzińska (pisarka, laureatka Nagrody im. Marka Nowakowskiego)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 17.30

mo