"Chłopiec i czapla". O niezwykłych dokonaniach studia Ghibli

 Z okazji polskich pokazów (w ramach festiwalu "Młode horyzonty") najnowszego filmu Hayao Miyazakiego pt. "Chłopiec i czapla" w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o niezwykłych dokonaniach studia Ghibli i jego najważniejszych twórcach.
Kadr z animacji Hayao Miyazakiego: Chłopiec i czapla
Kadr z animacji Hayao Miyazakiego: Chłopiec i czaplaFoto: mat prasowe
O Audycji

Długo wyczekiwany "Chłopiec i czapla"

Legendarny zdobywca Oscara Hayao Miyazaki, współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli, twórca takich anime jak "Spirited Away: W krainie Bogów", "Księżniczka Mononoke" czy "Mój sąsiad Totoro" po 10 latach powraca z filmem "Chłopiec i czapla" – wyczekiwaną przez widzów na całym świecie, zaraz po premierze okrzykniętą arcydziełem, przejmującą i ponadczasową opowieścią o dorastaniu, stracie i miłości.

Hayao Miyazaki i wątki autobiograficzne

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

ZWIASTUN FILMU "CHŁOPIEC I CZAPLA":

[źródło: Tini Castillo/YouTube]

"Chłopiec i czapla", z "autobiograficznymi wątkami z młodości reżysera, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych wizualnie filmów Miyazakiego. Anime, którego światowa premiera odbyła się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, zostało wyprodukowane przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niej skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego - Joe Hisaishi.

[źródło: Kino Nowe Horyznoty]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 3.10.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Playlista