Polskie Radio
Section05
Adriana Prodeus

Filmowa mapa Stanów Zjednoczonych. "Przyroda w USA jest tym, czego powinniśmy szukać"

Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festiwal, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o miejscach w Stanach Zjednoczonych, które przyciągają fanów kina. Poza Nowym Jorkiem i Kalifornią warto zobaczyć także przyrodę USA, która może dać nam wrażenie wycieczki do prastarych lasów, gdzie zamieszkują dinozaury rodem z "Jurassic World".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka FILM Stany Zjednoczone podróże Urszula Śniegowska Piotr Gociek

Adriana Prodeus: na festiwalu Animator zastąpiliśmy "sztuczną inteligencję" "sztuczną intuicją"

- Ogłosiliśmy otwarty nabór dla artystów wizualnych na prace związane ze sztuczną intuicją. Zmieniliśmy tę nazwę ze sztucznej inteligencji, dlatego że uważamy, że to, z czym naprawdę mamy do czynienia, nie ma wiele wspólnego z inteligencją. Raczej z rodzajem grupowania różnych skojarzeń i eliminowania tych, które nie pasują. Co jednak bliższe jest intuicji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film animowany Marcin Pesta Poznań FILM kino KULTURA Oscary sztuczna inteligencja Animator animacja

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino III RP Dwójka FILM KULTURA

"Hit Man". Richard Linklater odświeża komedię kryminalną

- Sens filmu "Hit Man" na ubiegłoroczny Festiwalu w Wenecji wspominam jako jeden z najlepszych. Po tygodniu oglądania bardzo wysoko oktanowego kina artystycznego, mniej lub bardziej ambitnego, my dziennikarze nie bawiliśmy się chyba tak dobrze na żadnej innej projekcji. Biliśmy brawo, śmialiśmy się, była to świetna odtrutka na nadęte kino, które traktuje widzów jak idiotów - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Piotr Gociek FILM KULTURA Richard Linklater Dwójka

Festiwal w Cannes: Kevin Costner, Francis Ford Coppola i wszystko na jedną kartę

Kevin Costner i Francis Ford Coppola na tegorocznym festiwalu w Cannes pokazali swoje filmy. Obaj artyści zastawili swój majątek, aby je wyprodukować. Jakie reakcje towarzyszyły pokazom obu filmów i co sądzą o nich krytycy, opowiedzieli w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Gociek i będąca w Cannes Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Cannes Festiwal w Cannes FILM Kevin Costner Francis Ford Coppola Piotr Gociek

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek FILM demencja choroba Alzheimera pamięć KULTURA

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Piotr Gociek FILM KULTURA Jonathan Glazer Dwójka kino Sandra Huller Oscary 2024

"20 dni w Mariupolu" - dokument z oblężonego miasta

- Twórca filmu "20 dni w Mariupolu" Mstysław Czernow na początku nie myślał o powstaniu pełnometrażowego filmu. Chodziło o rejestrację wydarzeń, być może miała to być jedyna recepta na bezsilność, której doświadczali ludzie w Mariupolu. Moment, gdy te zdjęcia i depesze zamieniły się w film, jest trudny do uchwycenia. Gdy udało się uciec, co również oglądamy na ekranie, to być może wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl stworzenia takiego filmu - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Dwójka Ukraina Dwójka kino film dokumentalny Oscary 2024 Mariupol

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood