Wojciech Kilar - portret kompozytora w 10. rocznicę śmierci

W związku z 10. rocznicą śmierci Wojciech Kilara (29.12) zapraszamy do wysłuchania swoistego portretu tego niezwykle wszechstronnego kompozytora, stworzonego z jego wypowiedzi zarejestrowanych przez lata na antenach Polskiego Radia.
Wojciech Kilar (1932-2013) karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień
Wojciech Kilar (1932-2013) karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska JesieńFoto: Maciej Biedrzycki/Forum
O Audycji
  • 29 grudnia br. minęła 10. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich kompozytorów - Wojciecha Kilara.
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" przygotowaliśmy swoisty portret artysty, stworzony z jego wypowiedzi zarejestrowanych przez lata na antenach Polskiego Radia.

Pieśń "W stepie szerokim" otwierająca filmowe "Przygody Pana Michała", temat "Drakuli" w filmie Francisa Forda Coppoli, poemat symfoniczny "Krzesany" – niezwykła stylizacja góralskiego tańca, przebój muzyki symfonicznej - tak kojarzymy muzykę Wojciecha Kilara, którego 10. rocznica śmierci przypada 29 grudnia.

W archiwalnych nagraniach Polskiego Radia, które przytoczyliśmy w audycji, kompozytor opowiada o swoich utworach, miłości do muzyki góralskiej, o zmieniającym się stosunku do twórczości filmowej oraz wspomina swoje dzieciństwo we Lwowie.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) i Krakowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza.

W 1957 r. wziął udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech. Edukację muzyczną uzupełniał następnie w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu. Uczęszczał na zajęcia kompozycji do Nadii Boulanger.

Karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.

Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim czy Francisem Fordem Coppolą - to właśnie muzyka do filmu "Dracula" Coppoli przyniosła Kilarowi międzynarodową sławę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 29.12.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Playlista