REKLAMA

Hanna Krall o Marku Edelmanie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:38
Okazją do spotkania z autorką "Zdążyć przed Panem Bogiem" jest Dwójkowa premiera "Książki do słuchania", w której pojawi się ten słynny reportaż.
Hanna Krall
Hanna KrallFoto: PAP/Rafał Guz

"Nie piszemy historii, piszemy o pamiętaniu" - te słowa padają w "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Książka powstała dzięki rozmowom reporterki z Markem Edelmanem - jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarzem, działaczem opozycji demokratycznej. Najpierw drukowana była w odcinkach w miesięczniku "Odra", w 1977 roku ukazało się jej pierwsze książkowe wydanie. Do tej pory jest wznawiana i publikowana na całym świecie.

O książkach Hanny Krall tak napisał Ryszard Kapuściński : "Dzięki przyjęciu człowieczej, ludzkiej perspektywy jej pisarstwo - tematycznie tak zanurzone w przeszłości, poświęcone zmaganiom pamięci z zapomnieniem - jest całe obrócone w przyszłość, skierowane do młodych pokoleń, do tych, którzy przychodzą...".

W audycji Hanna Krall opowie o okolicznościach powstania książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" i o tym, jak wyjątkową postacią był Marek Edelman. Dodajmy, że 1 stycznia minęła 100. rocznica jego urodzin, a jesienią - 2 października obchodzić będziemy 10 rocznicę śmierci Marka Edelmana. A od 10 kwietnia w cyklu "Książka do słuchania" reportaż "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall czytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (8.04) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Dorota Gacek.

jp/bch


Zobacz więcej na temat: Hanna Krall Marek Edelman
Czytaj także

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:32
Premiera w Dwójce! Fragmenty głośnego reportażu Hanny Krall o Marku Edelmanie czytali Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń