X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:32
Premiera w Dwójce! Fragmenty głośnego reportażu Hanny Krall o Marku Edelmanie czytali Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
Hanna Krall
Hanna KrallFoto: PAP/Rafał Guz

Marek Edelman 1200.jpg
Hanna Krall: Marek Edelman uczył nas, jak ginąć, ale też, jak żyć

"Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall odbierałem nie jako książkę o umieraniu, widzę w niej raczej książkę o życiu, dla życia. Przestrogę, by przeciwstawić się zniszczeniu, nie tracić wiary w życie, zachować wolę przeżycia" - we wstępie do niemieckiego wydania reportażu Hanny Krall pisał kanclerz Willy Brandt.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1977 roku. Wcześniej reportaż w odcinkach drukował miesięcznik "Odra".

"Zdążyć przed Panem Bogiem" to opowieść o Marku Edelmanie - jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, kardiologu, działaczu opozycji demokratycznej. Niedawno (1 stycznia) minęła 100. rocznica urodzin Marka Edelmana, a jesienią 2 października przypada 10. rocznica jego śmierci. W zapisanych przez Hannę Krall rozmowach bohater jej reportażu wraca wspomnieniami do czasu drugiej wojny światowej, do tego, jak wyglądało życie i umieranie w getcie, jaki przebieg miało powstanie z kwietnia 1943 roku. Ale z równą intensywnością opowiada reporterce o swoich pacjentach, o pracy w zespole wybitnego kardiochirurga prof. Jana Molla, o ratowaniu życia ludziom ciężko chorym na serce. "Na tym polega przecież moja rola. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył" - mówi w książce Marek Edelman.

Dziesięć odcinków głośnego reportażu Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" czytali w Dwójce Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.


Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

***

Tytuł audycji: Książkę do słuchania 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 10-23.04.2019

Godzina emisji: 19.10

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Hanna Krall Marek Edelman
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:30
- Kapuściński i Kąkolewski postawili całe swoje życie na jeden cel, Hanka Krall zawsze mówiła, że w życiu najważniejsze jest życie - tak o wybitnej reporterce mówił w Dwójce Marek Miller.
rozwiń zwiń