Polskie Radio
Section05
Marek Edelman

Hanna Krall. "Jestem reporterem i nigdy nikim innym nie będę"

– Chyba najlepsze co jest w tym naszym zawodzie reporterskim,  że już dłużej niepodobna w nim wytrzymać, a znowu kiedy indziej, że lepszego w ogóle nie ma. Najlepsze jest w nim to, że wciąż spotyka się nowych ludzi oraz nowe światy, których nie można sobie samemu wymyślić – mówiła Hanna Krall na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hanna Krall literatura dziennikarstwo reportaż Holokaust II wojna światowa

Radio Teater - Teatr Żydowski w Teatrze Polskiego Radia: "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

Teatr Polskiego Radia i Teatr Żydowski, z okazji osiemdziesiątej pierwszej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, przygotowały drugie wspólne słuchowisko, które zostało wyemitowane w radiowej Jedynce 20 kwietnia tuż po godz. 21.00. Było to „Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie książki Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Teatr Żydowski powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Hanna Krall Waldemar Modestowicz Zdążyć przed Panem Bogiem Radio Teater Grzegorz Damięcki Jędrzej Hycnar

"Zdążyć przed Panem Bogiem". Słuchowisko o Marku Edelmanie i powstaniu w getcie

Trzy dni po wyjściu z getta Marek Edelman, zastępca komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, złożył raport o powstaniu: "Przez dwadzieścia dni można było zabić więcej Niemców i więcej ocalić swoich. Ale nie byliśmy należycie wyszkoleni i nie umieliśmy prowadzić walki". Zapraszamy do Jedynki na spektakl "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Hanna Krall Teatr Żydowski Grzegorz Damięcki Jędrzej Hycnar Wojciech Melzer Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Beata Jankowska pr poleca

"Zdążyć przed Panem Bogiem": premierowe słuchowisko w Jedynce [TRANSMISJA]

Trzy dni po wyjściu z getta Marek Edelman, zastępca komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, złożył raport o powstaniu: "Przez dwadzieścia dni można było zabić więcej Niemców i więcej ocalić swoich. Ale nie byliśmy należycie wyszkoleni i nie umieliśmy prowadzić walki". Zapraszamy od godz. 21.05 do Jedynki na spektakl "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Hanna Krall Teatr Żydowski Grzegorz Damięcki Jędrzej Hycnar Wojciech Melzer Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Beata Jankowska

"Przeżycie Marka Edelmana". Reportaż Bożeny Navickiej w Jedynce

Marek Edelman był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie pracował jako kardiolog. To właśnie traumatyczne doświadczenia wojenne popchnęły go do podjęcia studiów medycznych w Łodzi. W latach 70. XX wieku Hanna Krall przyjechała do Łodzi, aby przygotować reportaż o operacjach serca. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Bożeny Navickiej "Przeżycie Marka Edelmana".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie reportaż Bożena Navicka pr poleca

"Przeżycie Marka Edelmana" - reportaż Bożeny Navickiej

Marek Edelman był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie pracował jako kardiolog. To właśnie traumatyczne doświadczenia wojenne popchnęły go do podjęcia studiów medycznych w Łodzi. W latach 70. XX wieku Hanna Krall przyjechała do Łodzi, aby przygotować reportaż o operacjach serca. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Bożeny Navickiej "Przeżycie Marka Edelmana".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie reportaż Bożena Navicka

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Kuba Witkowski Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie literatura Magda Mikołajczuk

Alina Margolis-Edelman. "Przez całe życie poprawiała ten świat"

- Chciała, żeby problem krzywdzenia dzieci wypłynął i żeby stworzyć system pomocy dzieciom krzywdzonym. To był plan, który był konsekwentnie realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Na pewno ta fundacja była pierwszym podmiotem społecznym, który poruszył problem seksualnego wykorzystywania dzieci i pomocy im - wspominał w Dwójce Alinę Margolis-Edelman jej współpracownik, jeden z założycieli Fundacji Dzieci Niczyje, Michał Szymańczak.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wspomnienie Monika Pilch Dwójka