W Marrakeszu zakochani idą do dzielnicy czarownic

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:00
– W Maroku małżeństwa są wciąż aranżowane. Jeżeli więc dwoje ludzi poczuje do siebie miłość, a ich rodziny są przeciwne związkowi, Marokańczycy często szukają pomocy u czarownic. Można je spotkać na kilku ulicach Marrakeszu – mówiła w Dwójce Shirin Kader, autorka książek na temat Orientu.
Audio
  • Shirin Kader i Krzysztof Środa opowiadają o magicznym i literackim Marrakeszu (Miasta pisarzy/Dwójka)
Targ w Marrakeszu
Targ w MarrakeszuFoto: Stijn Spijker/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Na trasie naszych wakacyjnych literackich podróży śladami wędrówek znanych pisarzy znalazło się jedno nie tylko z najważniejszych, lecz także najpiękniejszych miast Maroka. Trafiliśmy do niego za sprawą austriackiego noblisty Eliasa Canettiego i jego książki "Głosy Marrakeszu". Przypadek sprawił, że Canetti w 1954 roku znalazł się w Marrakeszu jako osoba towarzysząca ekipie filmowej. Krążył po arabskich i żydowskich dzielnicach miasta, oddychał jego osobliwymi zapachami, chłonął atmosferę tej mieszaniny Orientu i afrykańskości.

Migawki z Marrakeszu Eliasa Canettiego >>>

Shirin Kader, autorka książki "Zaklinacz słów" i tekstów literackich związanych z Orientem, w audycji "Miasta pisarzy" opowiadała o atmosferze Marrakeszu, tajemniczej, baśniowej oraz w dosłownym sensie cudownej - związanej z czarami i czarownicami. – To jedna z nielicznych wielkich aglomeracji świata, która jest miastem pełnym legend i tajemnic, które urzekają i są zaproszeniem dla ludzi kultury, sztuki i literatury – powiedziała pisarka.

Sami mieszkańcy Marrakeszu w swoim codziennym życiu poza rzeczywistością, która ich otacza, znajdują miejsce dla magii, czarów i legend, które krążą po mieście. – Starałam się poznawać Marrakesz właśnie od strony ludowych wierzeń i folkloru, którego jest tam mnóstwo – opowiadała Shirin Kader. – W Maroku nadal spotkać można wielu ludowych bajarzy, niepiśmiennych, niewyjeżdżających poza swój region. Wciąż gromadzą wokół siebie miejscową ludność i turystów i za kilka dirhemów snują opowieści, najczęściej związane z miastem, w którym odbywa się opowiadanie – dodała.

W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej o Marrakeszu opowiadał także Krzysztof Środa, pisarz, filozof, podróżnik, autor niedawno wydanej książki "Podróże do Armenii i innych krajów".

mc/mp

Zobacz więcej na temat: literatura Maroko podróże

Czytaj także

Elias Canetti. Migawki z Marrakeszu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 20:50
- Canetti pokazuje, że towar na marokańskim rynku nie jest zwykłym towarem, lecz pretekstem do rytuału, w którym cena jest tajemnicą - o podróżniczej książce szwajcarskiego pisarza, ukazującej oblicze Maroka sprzed pół wieku, opowiadała w Dwójce prof. Barbara Surowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko w Benaresie można umrzeć naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:00
– To bardzo ważne miejsce. Hindusi wierzą, że tylko śmierć w Benaresie zapewnia ostateczne wyzwolenie z tego, co trzyma nas na tym świecie i co sprawia, że się odradzamy – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, znawca historii i literatury Indii.
rozwiń zwiń