"Nędza wyziera z listów Charles'a Baudelaire'a"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 15:46
- Zamieszczony w tomie wybór listów Baudelaire'a, to prezent dla polskich czytelników. Tego nie było we francuskim zbiorze jego dzieł - mówiła w Dwójce dr Joanna Żurowska.
Audio
  • Dr Joanna Żurowska o 4 tomie dzieł Baudelaire "Listy. Biedna Belgia. Teatr. Pisma. Tom 4". Rozmawia Ewa Stocka-Kalinowska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Portret Charlesa Baudelairea autorstwa tienne Carjata
Portret Charlesa Baudelaire'a autorstwa Étienne CarjataFoto: Wikipedia/domena publiczna

Ukazał się właśnie 4 tom dzieł poety zawierający listy, materiały do pamfletu "Biedna Belgia" i zarys 4 utworów teatralnych. Członkini komitetu redakcyjnego tej publikacji dr Joanna Żurowska w audycji "Kwadrans bez muzyki" zwracała  uwagę na niezwykłość korespondencji Baudelaire'a. - Pisząc do matki nieustannie żebra o pieniądze. Prosi o środki na krawca, a nawet na świece i opał. Żyje w nędzy, ale wie, że jest genialny - podkreślała.

Tę pewność siebie widać w słynnym pamflecie na Belgię, w którym Baudelair pastwi się nad mieszkańcami tego kraju. Czym Belgowie podpadli poecie?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: dr Joanna Żurowska

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mm

Czytaj także

100 lat "Alkoholi" Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 07:20
- W tym tomie jest piętnaście lat życia, piętnaście lat poezji - mówiła dr Joanna Żurowska w Dwójce. Rozmawiałyśmy o francuskich wierszach, które raz na zawsze odmieniły poezję europejską.
rozwiń zwiń