Winyl. Jak produkuje się czarne płyty?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:27
- Produkcja maszyn do tłoczenia płyt gramofonowych to produkcja prototypów od nowa - mówił w Dwójce Ireneusz Sikorski, specjalista ds. sprzedaży w pierwszej fabryce winyli w Polsce.
Audio
  • O tym, jak produkuje się płyty winylowe opowiadają pracownicy tłoczni oraz właściciel sklepu z płytami gramofonowymi (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Polskie płyty winylowe tłoczone są na starych, amerykańskich maszynach
Polskie płyty winylowe tłoczone są na starych, amerykańskich maszynachFoto: Thawt Hawthje/flicr, lic.CC BY 2.0

Jak podkreślono w audycji, obserwujemy dziś w Polsce popyt na czarną płytę. W konsekwencji pojawiła się pierwsza fabryka tego nośnika.

Wytwórnia ta w produkcji wykorzystuje oryginalne, 50-letnie maszyny. - Pracujemy na urządzeniach ze starych amerykańskich tłoczni, które nie są już na rynku. Kiedy je ściągaliśmy, maszyny nie miały nawet instrukcji obsługi. Sami się ich uczyliśmy na wyczucie. W tej chwili trudno jest wyprodukować nowe, bo nie ma żadnych opisów technicznych - mówił Adam Gałek z GM Records. 

W audycji wysłuchamy m.in. o tym, ile trwa produkcja jednego wynyla, kto był pierwszym klientem tłoczni i skąd w ogóle taka popularność czarnej płyty?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Krzysztof Jakubowski

Goście: Ireneusz Sikorski, Adam Gałek i Magdalena Karaś (pracownicy tłoczni), Wojciech Kapelka (właściciel sklepu z płytami gramofonowymi)

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/jp

Czytaj także

Mistrzowie batuty: Oskar Fried i Erich Kleiber

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:48
W "Dużej Czarnej" słuchaliśmy nagrań, które wywarły olbrzymi wpływ na sztukę dyrygencką takich sław, jak Klemperer, Karajan czy Carlos Kleiber.
rozwiń zwiń