Polskie Radio
Section05
dyrygent

Marta Gardolińska: muzycy powinni być traktowani jak zawodowi sportowcy

- Moją pierwszą pasją był sport, a początkowa muzyczna aktywność była związana z ruchem - zaczęłam podrygiwać w takt wszelkich dźwięków. Mojej rodzinie przyświecało powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch", ale nie chodziło o sport wyczynowy. Mam wrażenie, że tata miał nadzieję, że zostanę fizykiem, a nie muzykiem - mówiła na antenie Dwójki Marta Gardolińska, znakomita dyrygentka młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent orkiestra Dwójka Jakub Kukla

Lawrence Foster: współpraca z NOSPR to dla mnie zaszczyt

- Sądzę, że I Symfonia to niezwykle dojrzały i pomysłowy utwór. Schubert skomponował ją w wieku zaledwie 16 lat, dowodząc niezwykłej muzycznej wyobraźni. Imponujące jest to, jak traktuje formę symfoniczną i jak rozwija poszczególne tematy. Ten utwór nie powinien być postrzegany jako dzieło niedojrzałe, jako uczniowska wprawka. To trudna, ale i radosna muzyka - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu zamykającego ten sezon działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Monika Zając Dwójka dyrygent

"Henryk Debich był królem festiwali"

- Henryk Debich prowadził jedną z najlepszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. Na początku jej istnienia w studiu radiowym odbywały się poranne koncerty na żywo dla łódzkich robotników. Orkiestra musiała być uniwersalna, aby dostosować się do potrzeb programu radiowego i telewizyjnego grała przeboje muzyki klasycznej, ale również muzykę popularną - mówiła na antenie Dwójki Krystyna Pietranek-Kulis, wieloletnia dziennikarka Radia Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Debich Łódź dyrygent Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński

#DCz 612. 100 lat od urodzin Otmara Suitnera

- Otmar Suitner, czy ktoś jeszcze dziś o nim pamięta? Słuchacze "Dużej czarnej" na pewno - ocenił Przemysław Psikuta. - Także na pewno melomani w Japonii, bo jest niezwykle popularnym w tamtym kraju kapelmistrzem - dodał Wojciech Barcikowski. W "Dużej czarnej" słuchaliśmy interpretacji austriackiego kapelmistrza Otmara Suitnera, zarejestrowanych na winylach.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Przemysław Psikuta dyrygent

Bassem Akiki: gram dwie role - dyrygenta i kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

- Najlepsza pora, żeby komponować, to 5-6 rano, nie jestem wtedy jeszcze w temacie prób. Gdy z nich wracam, jestem całkowicie zaangażowany w dzieło, nad którym pracujemy. Teraz, gdy przygotowujemy "Wesele Figara" Mozarta, to wracam i cały czas myślę o Mozarcie - mówił gość audycji Cafe "Muza" Bassem Akiki - dyrygent libańskiego pochodzenia, który od lipca 2020 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki dyrygent Dwójka Jakub Kukla kompozytor

Yaroslav Shemet: dyrygenta uczy orkiestra [ZOBACZ WIDEO]

- Wykonując teraz muzykę ukraińską, robimy coś bardzo ważnego. Zachodnia Europa nie znała twórczości naszych kompozytorów, ale nie dlatego, że jest mało wartościowa. Nie miała szansy się przebić, była tępiona przez cenzurę. W końcu możemy pokazać naszą piękną kulturę i przekazać myśli kompozytorów z minionych epok. Szkoda, że aby to się stało, musiało się wydarzyć to, co się wydarzyło - mówił na antenie Dwójki ukraiński dyrygent Yaroslav Shemet.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent muzyka klasyczna Róża Światczyńska Dwójka Dwójka Ukraina

Jerzy Maksymiuk: kocham radio

- Moje pierwsze zetknięcie z Dwójką miało miejsce, kiedy zaproszono mnie jako młodego, zdolnego pianistę, abym zagrał kilka utworów na żywo. Miałem różną tremę, np. w Royal Albert Hall w Londynie przed publicznością liczącą 6 tys. osób. Ale nawet tamta nie była taka, jak moja ówczesna, wielka trema w Polskim Radiu - mówił na antenie Dwójki maestro Jerzy Maksymiuk w dniu swoich 86. urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka dyrygent orkiestra Andrzej Zieliński Jakub Kukla

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Dwa lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Łukasz Borowicz i folklor małych ojczyzn w środku Europy

- Mamy dwa utwory, które w jakimś sensie łączy dużo podobieństw, a które z drugiej strony są jak czarne i białe, kompletnie różnie. Z jednej strony mamy Andaluzję, z drugiej Morawy. Bezsprzecznie jednak są to bardzo charakterystyczne i oryginalne małe ojczyzny. W środku Europy przedstawianie folkloru małych ojczyzn Europy podkreśla jeszcze mocniej to, że Europa stanowi jedność - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz o muzycznym przedsięwzięciu Opéra National du Rhin w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Strasburg dyrygent Paweł Siwek opera MUZYKA Dwójka