Polskie Radio
Section05
dyrygent

"Każdy może śpiewać". Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej

- Myślę, że każdy może zacząć śpiewać w każdym wieku, ale największe szanse, że uda nam się coś osiągnąć są wtedy kiedy jesteśmy mali - powiedział Jakub Szafrański, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, który opowiedział o rozpoczynających się wkrótce warsztatach: "Pokazujemy śpiew. Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej". Patronat nad warsztatami objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie kultura dla dzieci opera kompozytor śpiew

Zofia Kiniorska wkrótce w Orchestre de la Suisse Romande. "Fortepian mnie stresował"

- Skończyłam szkołę muzyczną na fortepianie, ale gdzieś po drodze napotkałam problemy związane z tremą. Nie do końca umiałam sobie z nimi poradzić. I jakoś w międzyczasie tak wyszło, że zaczęłam dyrygować - wspominała w Dwójce maestra Zofia Kiniorska, która odnosi wielkie sukcesy na zachodzie Europy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska Zofia Kiniorska orkiestra muzyka klasyczna

Rafał Janiak: wierzę, że opera "Jaś i Małgosia" to rozrywka dla całej rodziny [WIDEO]

- Jest to nasza piąta premiera w tym sezonie. Można powiedzieć, że ostatnia i bardzo wyjątkowa, bo utarło się określenie, że to opera dla najmłodszych widzów. My chcieliśmy pójść krok dalej - mówił w Dwójce Rafał Janiak, który za pulpitem dyrygenckim poprowadził premierowy spektakl operowy "Jaś i Małgosia" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Janiak opera Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina kompozytor Karol Furtak Teatr Wielki w Łodzi Natalia Babińska Dwójka dzieci Jaś i Małgosia KULTURA

Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta w Orchestre de la Suisse Romande. "Jeszcze się z tym oswajam"

Zofia Kiniorska zwyciężyła w przesłuchaniu na asystentkę dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande. Polka została wybrana spośród sześćdziesięciorga kandydatów. Dyrygentka opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę", jakie towarzyszą jej emocje oraz jak wyglądał sam proces przesłuchań.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka orkiestra Szwajcaria Maria Czok KULTURA Zofia Kiniorska

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Klaudia Baranowska Marek Toporowski instrumenty Dwójka KULTURA MUZYKA barok muzyka dawna

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie

Łukasz Borowicz: na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena prezentujemy nieznane opery

- Na zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej podczas Festiwalu Ludwiga van Beethovena co roku z Filharmonią Poznańską prezentujemy nieznane opery. Darius Milhaud to znany kompozytor, "Biedny marynarz" jest dostępny w nagraniach, lecz "Salade" nie miała tego szczęścia. To utwór, który zatonął w odmętach historii - mówił Łukasz Borowicz w przerwie koncertu w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego słuchaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovenowski Festiwal Beethovena koncert Róża Światczyńska Łukasz Borowicz Dwójka śpiew Michał Dębski

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski NOSPR Ryszard Wagner śpiew Ludwig van Beethoven Kaija Saariaho koncerty w Polskim Radiu koncerty Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Okka von der Damerau Christian Karlsen

Piotr Anderszewski: w dialogu z Sinfonią Varsovią wspólnie tworzymy muzykę

- Zawsze staram się przekazać muzykom, aby nie patrzyli na mnie, lecz słuchali. Nie jestem tutaj, żeby bić metrum, nie jestem profesjonalnym dyrygentem. Chodzi o to, byśmy się wzajemnie słuchali, na siebie reagowali, w dialogu wspólnie tworzyli muzykę - mówił w Dwójce Piotr Anderszewski o swej współpracy z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski Monika Zając fortepian Sinfonia Varsovia Dwójka orkiestra jubileusz

Mirosław Jacek Błaszczyk: pokażemy całą paletę kompozytorskich możliwości Piotra Mossa

- Piotr Moss to jeden z największych erudytów i najważniejszych polskich kompozytorów. Symfonia to jego ukochane dziecko, dedykował ją znakomitej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ten koncert jest tak skonstruowany, aby pokazać całą paletę kompozytorskich możliwości naszego jubilata - mówił w Dwójce dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk. W sobotę 17 lutego o 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert z muzyką Piotra Mossa.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss Dwójka kompozytor Karol Furtak jubileusz orkiestra Mirosław Jacek Błaszczyk

Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Strugała Marek Pijarowski Krzysztof Jakowicz Jakub Kukla Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA

Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Marin Alsop koncert Łucja Siedlik Dwójka MUZYKA KULTURA Gabriela Montero Katowice

Józef Eliasz: brzmienie big bandu zostanie ze mną już do końca życia

- To marzenie pojawiło się w latach 80. Na kolejnych próbach było jednak coraz mniej muzyków, poza tym nie miałem im nic do zaproponowania. Big band trzeba było rozwiązać, takich prób działalności podjęliśmy kilka. Po latach, pewnego dnia zgłosił się do mnie student akademii muzycznej, okazało się, że jest konkurs big bandów, zainteresowaliśmy się tym. Wygraliśmy konkurs w Nowym Tomyślu, ni stąd, ni zowąd byliśmy najlepszym big bandem w Polsce. To było 25 lat temu - mówił w Dwójce Józef Eliasz, perkusista, dyrygent i producent muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Jazz Józef Eliasz Dwójka perkusja jubileusz big band