Polskie Radio
Section05
dyrygent

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta NOSPR Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Marin Alsop

Nałęcz-Niesiołowski: nie trzeba być wyczynowcem, by sprostać wyzwaniom [WIDEO]

- Rower to dla nas hobby. Staramy się pokazywać, że nawet trudne wyzwania i trasy, które według niektórych mogą pokonywać tylko profesjonaliści, są w naszym zasięgu, gdy ma się cel, wytrwałość i ogólną sprawność fizyczną. Bardzo zachęcam do aktywnego wypoczynku - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023", a na co dzień dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent rower Łódź akcja charytatywna Dwójka MUZYKA Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka dyrygent jubileusz

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Nikola Kołodziejczyk dyrygent Dwójka Roch Siciński

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

Kinga Głowacka: pierwszy o moim zwycięstwie dowiedział się prof. Borowicz

- Do konkursu zostało przyjętych dwudziestu uczestników z całego świata. Składał się on z trzech etapów. Dwa pierwsze odbyły się w Bukareszcie. Mieliśmy do zadyrygowania repertuar symfoniczny. Wylosowałam IV część "Eroiki" Beethovena. Drugi etap to był repertuar operowy. Polegał on m.in. na próbie tylko z solistą i pianistą. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam i bardzo się stresowałam - mówiła w Dwójce Kinga Głowacka, zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Ionel Perlea".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent konkurs Dwójka

Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
Zobacz więcej na temat:  koncert Karol Furtak Dwójka NOSPR skrzypce dyrygent Marcin Majchrowski

Henryk Debich - król festiwali

- Henryk Debich prowadził jedną z najlepszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. Na początku jej istnienia w studiu radiowym odbywały się poranne koncerty na żywo dla łódzkich robotników. Orkiestra musiała być uniwersalna, aby dostosować się do potrzeb programu radiowego i telewizyjnego grała przeboje muzyki klasycznej, ale również muzykę popularną - mówiła na antenie Dwójki Krystyna Pietranek-Kulis, wieloletnia dziennikarka Radia Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Debich Łódź dyrygent Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński MUZYKA

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert filharmonia narodowa dyrygent śpiew

"Ogromne przeżycie". Jakub Przybycień o Donatella Flick Conducting Competition

- To jeden z ważniejszych konkursów dyrygenckich. Nagrodą jest możliwość współpracy jako asystent z London Symphony Orchestra przez rok. Już samo zakwalifikowanie się do grona dwadzieściorga uczestników jest niesamowitym wydarzeniem. Aplikujących było o wiele, wiele więcej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to było dwieście czy trzysta osób - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Przybycień, finalista Donatella Flick Conducting Competition.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Paweł Siwek MUZYKA Dwójka

Robert Trevino: pamiętajmy, że Ravel był też Baskiem

- Ravel był baskijskim kompozytorem. Dorastał w Kraju Basków, a więc jego związek z tym krajem sięga samego początku jego życia. Jego matka była Baskijką, a on sam mówił po baskijsku tak samo dobrze, jak po francusku - mówił w Dwójce amerykański dyrygent Robert Trevino, który poprowadził wtorkowy koncert (28.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Maurice Ravel MUZYKA Michał Dębski dyrygent Dwójka koncert