Róża różą jest

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 16:29
W audycji wybraliśmy się na spacer po Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
Audio
  • O Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Róża towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo jej owoce były pożywną przekąską, a z czasem kwiaty stały się jedną z najważniejszych roślin ozdobnych. Wzmianki o różach spotyka się w historii m.in. Persji i Babilonu, Egiptu, Chin oraz Grecji i Rzymu. Róże były kwiatami królewskimi, ale sadzono je także przy świątyniach i domach. Czerwiec to w naszym klimacie miesiąc dla róż najważniejszy – właśnie teraz możemy podziwiać ich urodę i zapach w największej różnorodności.

Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż to największa kolekcja w kraju i licząca się na świecie, pod względem różnorodności odmian (jest ich tu ponad 1000) i gatunków. Róże przedstawiały nam w audycji: Marta Monder – kuratorka i twórczyni narodowej kolekcji, Izabela Myszka – adiunkt w katedrze sztuki krajobrazu SGGW oraz Monika Drąg - architektka krajobrazu z Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak