X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ołtarz Wita Stwosza rozłożony na kawałki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 09:56
- To jest wydarzenie w skali międzynarodowej, nie tylko w świecie konserwatorskim, ale przede wszystkim humanistów i ludzi, którzy interesują się dziełami sztuki - powiedziała prof. Grażyna Korpal z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Audio
  • Ołtarz Wita Stwosza rozłożony na kawałki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Prace renowacyjne w bazylice Mariackiej w Krakowie (na zdjęciu konserwacja sceny Jezusa Chrystusa wstępującego do otchłani), Kraków 2017
Prace renowacyjne w bazylice Mariackiej w Krakowie (na zdjęciu konserwacja sceny Jezusa Chrystusa wstępującego do otchłani), Kraków 2017 Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Prace konserwatorskie nad ołtarzem Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie trwają od roku 2015. Teraz ten proces wchodzi w kolejną fazę. Specjaliści zajmą się najważniejszymi scenami szafy głównej - Zaśnięcia oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym celu zbudowano przed ołtarzem specjalną konstrukcję, dzięki której liczące ponad 500 lat rzeźby pozostają w niezmienionych warunkach, a turyści mogą podglądać prace konserwatorów.

- Konserwujemy wszystkie rzeźby szafy głównej - mówi Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczych i konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. - Mamy rozłożony ołtarz na kawałki, mówiąc brutalnie.

Prof. Ireneusz Płuska podkreśla, że konserwacja nie polega tylko na odnawianiu i działaniach zabezpieczających. - Tu, przy tym obiekcie, jest więcej nauki niż samej pracy - mówi. Osoby, które pracują przy obiekcie, muszą bowiem odczytać, jakimi technikami pracował Wit Stwosz i jakich farb czy gruntów używał.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Magdalena Zbylut

Goście audycji: Jarosław Adamowicz (kierownik prac konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza), Maria Rogórz (kierownik Zakładu Chemii i Fizyki Konserwatorskiej ASP w Krakowie), Grażyna Korpal i Ireneusz Płuska (z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki)

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Zobacz więcej na temat: Kraków gotyk KULTURA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodziny nowego krakowskiego dzwonu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 15:26
W przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego odlano dzwon dla bazyliki Mariackiej w Krakowie. To "Józef z Nazaretu".
rozwiń zwiń