Ołtarz Wita Stwosza rozłożony na kawałki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 09:56
- To jest wydarzenie w skali międzynarodowej, nie tylko w świecie konserwatorskim, ale przede wszystkim humanistów i ludzi, którzy interesują się dziełami sztuki - powiedziała prof. Grażyna Korpal z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Audio
  • Ołtarz Wita Stwosza rozłożony na kawałki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Prace renowacyjne w bazylice Mariackiej w Krakowie (na zdjęciu konserwacja sceny Jezusa Chrystusa wstępującego do otchłani), Kraków 2017
Prace renowacyjne w bazylice Mariackiej w Krakowie (na zdjęciu konserwacja sceny Jezusa Chrystusa wstępującego do otchłani), Kraków 2017 Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Prace konserwatorskie nad ołtarzem Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie trwają od roku 2015. Teraz ten proces wchodzi w kolejną fazę. Specjaliści zajmą się najważniejszymi scenami szafy głównej - Zaśnięcia oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym celu zbudowano przed ołtarzem specjalną konstrukcję, dzięki której liczące ponad 500 lat rzeźby pozostają w niezmienionych warunkach, a turyści mogą podglądać prace konserwatorów.

- Konserwujemy wszystkie rzeźby szafy głównej - mówi Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczych i konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. - Mamy rozłożony ołtarz na kawałki, mówiąc brutalnie.

Prof. Ireneusz Płuska podkreśla, że konserwacja nie polega tylko na odnawianiu i działaniach zabezpieczających. - Tu, przy tym obiekcie, jest więcej nauki niż samej pracy - mówi. Osoby, które pracują przy obiekcie, muszą bowiem odczytać, jakimi technikami pracował Wit Stwosz i jakich farb czy gruntów używał.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Magdalena Zbylut

Goście audycji: Jarosław Adamowicz (kierownik prac konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza), Maria Rogórz (kierownik Zakładu Chemii i Fizyki Konserwatorskiej ASP w Krakowie), Grażyna Korpal i Ireneusz Płuska (z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki)

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Zobacz więcej na temat: Kraków gotyk KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Narodziny nowego krakowskiego dzwonu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 15:26
W przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego odlano dzwon dla bazyliki Mariackiej w Krakowie. To "Józef z Nazaretu".
rozwiń zwiń