Wielcy muzycy na falach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 15:00
– Co do dzisiejszej rocznicy, powiedziałbym, że są to urodziny Polskiego Radia nie jako instytucji, ale generalnie jako polskiej radiofonii i samej jej filozofii – mówił historyk i archiwista radiowy Wojciech Barcikowski 95 lat po tym, jak Polskie Radio nadało swój pierwszy komunikat. 
Audio
  • Pierwsi wielcy artyści przed mikrofonem Polskiego Radia (Duża Czarna/Dwójka)
Jan Kiepura podczas występu na dziedzińcu Wawelu w 1936 roku
Jan Kiepura podczas występu na dziedzińcu Wawelu w 1936 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z tej okazji w "Dużej Czarnej" przypomnieliśmy nazwiska pierwszych wielkich artystów, których utwory pojawiły się na antenie Polskiego Radia. W trakcie audycji pojawiły się m.in. fragmenty występu Jana Kiepury z maja 1925 roku, konkursów chopinowskich z lat 30. oraz koncertu Ignacego Jana Paderewskiego w Lozannie.

W drugiej części audycji wysłuchaliśmy wspomnień muzyków, którzy współpracowali z przedwojennym Polskim Radiem – skrzypka i koncertmistrza Władysława Wochniaka, skrzypaczki Ireny Dubiskiej, skrzypaczki Eugenii Umińskiej, klawesynistki i pianistki Janiny Wysockiej-Ochlewskiej, pianisty Jana Hoffmana oraz pianisty Jerzego Lefelda. Fragmenty rozmów zaczerpnęliśmy z cyklu "Spotkania z solistą" Teresy Laesser.

Wspominaliśmy także osobę "ojca radia" Grzegorza Fitelberga oraz koncerty muzyki polskiej na Wawelu.

***

Tytuł audycji: Duża czarna 

Prowadzi: Przemysław Psikuta

Gość: Wojciech Barcikowski (historyk, archiwista radiowy)

Data emisji: 01.02.2020 

Godzina emisji: 13.00-15.00

Zobacz więcej na temat: fortepian Przemysław Psikuta
Czytaj także

Sir John Barbirolli. Portret dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:26
Urodził się 120 lat temu. Zmarł lat temu 50. Początkowo był solistą-wiolonczelistą. Zupełnie jak Toscanini. A potem odkrył swoje prawdziwe powołanie. Bohaterem "Dużej Czarnej" będzie brytyjski dyrygent i wiolonczelista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileuszowe wydanie Dużej Czarnej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 16:33
Pierwsze wydanie Dużej Czarnej w 2020 roku było usłane rocznicami. Dokładnie 10 lat temu usłyszeliśmy się z Państwem po raz pierwszy! 
rozwiń zwiń