DCz #618. Erato - rozkwit francuskiej fonografii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 15:15
- Dziś na warsztat bierzemy wytwórnię, która narodziła się w roku 1953, w przyszłym roku minie więc 70 lat od jej powstania. To jedna z flagowych wytwórni francuskich - Erato - tak prowadzący, Przemysław Psikuta, rozpoczął 618. wydanie audycji "Duża Czarna".
Pchli targ w Paryżu, 2016 r., młodzi ludzie przeglądają stare płyty winylowe
Pchli targ w Paryżu, 2016 r., młodzi ludzie przeglądają stare płyty winyloweFoto: Shutterstock/Elena Dijour

Jakość spod znaku Erato

Gospodarz audycji przyznał, że ta wiekowa firma miała w swojej historii czasy wzlotów i upadków.

- To wytwórnia, która na jakiś czas zniknęła z rynku, ale znów jest. Logo pojawia się już teraz na płytach CD pod egidą grupy Warner Music. To, że przywrócono ten znak, o czymś świadczy. Dla wielu melomanów, osób, które zajmują się muzyką klasyczną, znak Erato jest ważny - podkreślił.

Goszczący w studiu Mieczysław Stoch zauważył, że wiele wytwórni z tradycjami podzieliło ten los. - Jak przyjrzymy się w ogóle wytwórniom fonograficznym, to rzeczywiście te, które stworzyły piękny, wspaniały katalog, zostały później poprzejmowane i do dzisiaj jakoś funkcjonują - przekonywał.

Dodał też, że lata 50. i 60. były czasem największego rozkwitu w historii fonografii. - Kiedy przyjrzymy się wytwórniom tylko we Francji, to zastanawia niezwykła obfitość firm fonograficznych - podkreślał.

Plejada gwiazd

Przemysław Psikuta zastrzegł z kolei, że do zapoznania się z wydawnictwami samej Erato nie wystarczy jedna audycja, dlatego temat ten będzie w przyszłości kontynuowany. - Erato pokazała światu taką plejadę fantastycznych wykonawczyń i wykonawców, że jedno spotkanie nie wystarczy, by się nimi zająć. W najbliższych tygodniach będziemy kontynuować podróż poprzez płyty Erato - mówił.

Pierwszą płytą wydaną przez tę francuską wytwórnię było "Te Deum" Marca-Antoine'a Charpentiera, w katalogu album ten zyskał jednak numer 009.

- Pierwsze osiem płyt to były płyty, których licencja zakupiona została ze słynnej amerykańskiej wytwórni Handel and Haydn Society - wyjaśnił Mieczysław Stoch.

Czytaj także:

Krążka tego słuchaliśmy podczas audycji, ale pierwsze nagranie, które wyemitowaliśmy, pochodzi z roku 1978, a jest to "Beatus Vir" Marca-Antoine'a Charpentiera pod batutą Michela Corboza.

W katalogu Erato znajdują się nazwiska takich dyrygentów i solistów, jak Daniel Barenboim, John Eliot Gardiner, William Christie, Les Arts Florissants, Maurice André, Marie-Claire Alain, Hélène Grimaud, Susan Graham, Scott Ross czy Jakub Józef Orliński.

Posłuchaj
119:44 2022_06_25 13_00_12_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #618. Erato - rozkwit francuskiej fonografii (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#618)

Prowadzili: Przemysław Psikuta

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 13.00

mg