Polskie Radio
Section05
Płyty

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka Jakub Kukla badania

WP #283. The Beatles, Yardbirds i Blind Faith

W ostatnim wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Piotr Metz zabrali słuchaczy Dwójki w lata 60. Słuchaliśmy muzyki stworzonej przez The Beatles do filmu "A Hard Day's Night". Autorzy przedstawili także płytę zespołu Yardbirds, w którego składzie byli znakomici gitarzyści: Eric Clapton i Jeff Beck. Wysłuchaliśmy również jedynego albumu supergrupy Blind Faith z Claptonem, Steve'em Winwoodem i Gingerem Bakerem.
Zobacz więcej na temat:  Płyty The Beatles Dwójka Piotr Metz Tomasz Szachowski

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty Paweł Sztompke Maria Szabłowska

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia apeluje o odszukanie zaginionych płyt

- Zwracam się ze szczególnym apelem do słuchaczy. Polskiemu Radiu niezwykle zależy na odnalezieniu płyt, które zostały nagrane we wrześniu 1939 roku w rozgłośni przy ulicy Zielnej 25 w Warszawie. Odzyskaliśmy 93 płyty, prawdopodobnie jest jeszcze ok. 50-100 do odzyskania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Polskie Radio Płyty