Młoda literatura w "Świecie młodych"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 20:03
Interesujące debiuty, warte uwagi kontynuacje, beletrystyka i fakty, czyli: jaka była w ubiegłym roku polska literatura "młodszych roczników"?
Audio

W Dwójkowym cyklu Katarzyny Nowak "Świat młodych" Justyna Sobolewska, krytyk literacki, opowiadała o młodej polskiej literaturze A.D. 2011.

Mimo dalekiego od entuzjazmu sądu ogólnego ("Jeśli chodzi o literaturą polską w ogóle rok miniony rok był bardzo ciekawy, jeśli chodzi o młodą – niespecjalnie"), przegląd ubiegłorocznych publikacji przyniósł kilka nazwisk wartych przypomnienia, zauważenia, skomentowania. Na liście "dobrej młodej literatury" znalazła się, wydana, owszem, jeszcze w 2010 roku, książka Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse". Swoista, pełna komizmu, opowieść o zejściu bogów na Ziemię – i o tym, jak tak naprawdę niewiele to zmienia. – Bóg istnieje w kulturze i jest to jedyne potwierdzone istnienie Boga – mówił Ignacy Karpowicz w rozmowie, której fragment przypomnieliśmy w audycji.

Wśród książek wartych polecenia Justyna Sobolewska przywołała również "Drwala" Michała Witkowskiego ("Okazało się, że Michał Witkowski najlepiej pisze o Michale Witkowskim"), "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii" Pauliny Wilk (reportaże tłumaczące obcą nam rzeczywistość, kody tam obowiązujące), "Miedziankę. Historię znikania" Filipa Springera ("Świetny, niesamowity debiut"), "Książkę" Mikołaja Łozińskiego czy kryminały Zygmunta Miłoszewskiego.

W audycji także: nominowani do tegorocznego Paszportów "Polityki" i fragmenty rozmów z Pauliną Wilk i Filipem Springerem.

Zobacz więcej na temat: india Katarzyna Nowak wilk
Czytaj także

Zmarł Henryk Bereza

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 13:00
Papież polskiej literatury. Jej guru, sędzia najwyższy. Czytelnik, który znał wszystkie książki. Krytyk literacki jedyny w swoim rodzaju. Prowadził, jak podkreślali jego przyjaciele, niezwykłe życioczytanie...
rozwiń zwiń