Polskie Radio
Section05
Edward Stachura

Henryk Bereza. Jeden z najoryginalniejszych krytyków literackich II połowy XX wieku

"Był krytykiem w pełni tego słowa niezależnym, autonomicznym i niepodległym. Nikt nie miał wpływu na jego system wartości artystycznych, żaden inny krytyk, żaden pisarz" - pisze w tekście "Henryk Bereza jakiego znałem" krytyk literacki Janusz Drzewucki. 97 lat temu urodził się Henryk Bereza, znany i ceniony krytyk literacki i eseista.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska eseistyka Marek Hłasko Wiesław Myśliwski

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja poezja śpiewana reportaż literatura

Twórczość Edwarda Stachury. "Mgła czułych ludzi" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Zakończyła się V edycja festiwalu Stachuriada Niebieska Tancbuda. Po raz kolejny trzy pokolenia spotkały się, żeby wspólnie przeżywać twórczość Edwarda Stachury. Poeta, prozaik, wokalista nie żyje już od ponad czterdziestu lat, mimo to jego dzieła wciąż znajdują kolejnych piewców, jego postać budzi skrajne emocje. Reportaż to podróż przez archiwalia Polskiego Radia oraz współczesne wydarzenia związane z postacią artysty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Sławomir Koper: Stachura, Dymny i Cybulski mieli zbyt wielki apetyt na życie

- W czasach PRL z reguły tragicznie w wieku lat czterdziestu kilku odchodzili literaci, aktorzy. W innym ustroju mogliby osiągnąć więcej, w tamtej Polsce zdobyli szczyty sławy. Towarzyszyły temu używki, przede wszystkim alkohol. Bohaterowie mojej książki mieli zbyt wielki apetyt na życie - mówił w Dwójce Sławomir Koper.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Anna German Dwójka Jakub Kukla PRL Wiesław Dymny

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek poezja pisarz KULTURA