Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
Audio
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 1. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 2. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 3. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 4. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 5. (Dwójka)
Maria Iwaszkiewicz
Maria IwaszkiewiczFoto: PAP/Leszek Szymański

- Przez ten dom przewinęło się mnóstwo bardzo ciekawych ludzi. To był kondensator - opowiadała Maria Iwaszkiewicz w jednej z gawęd snutych w audycji "Zapiski ze współczesności". - Mój pradziadek Leonard Piątkowski, który miał olbrzymi majątek na Ukrainie, a który później mu się rozszedł, podjeżdżał do naszego dworu bryczką i posyłał furmana, żeby dowiedział się, co jest na obiad. Jak był dobry obiad, to zostawał. Czasem i trzy tygodnie...

Maria Iwaszkiewicz opowiadała, że w domu zawsze zamieszkiwali jacyś rezydenci: babki, przyszywane ciotki. Kręciło się też sporo dzieci, chętnie straszonych opowieściami przez starszych. Prym w tym niecnym procederze wiódł sam Jarosław Iwaszkiewicz: - Ojciec bardzo lubił straszyć. Mówił na przykład żebyśmy nie wchodzili do ciemnego pokoju, bo tam spod łóżka może wyjść czarna ręka. Potem to straszenie przeszło na nas - wspominała.

Dom w Stawisku wypełniony był mnóstwem dziwnych przedmiotów. O tajemniczym weneckim kałamarzu, wycieraczkach do piór i saszetach na chusteczki do nosa Maria Iwaszkiewicz opowiadała w pierwszej części swojej Dwójkowej gawędy.

Kolejnych opowieści córki Jarosława Iwaszkiewicza, autorki wspomnieniowej książki "Z pamięci" słuchać można od poniedziałku do piątku w audycji "Zapiski ze współczesności".

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

24-28 lutego (pon.-piątek), godz. 11.45

mm/bch

Czytaj także

Prawnuczka na tropach rodu Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 12:00
Rozmowa z Ludwiką Włodek, dziennikarką, prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, o jej właśnie wydanej książce "Pra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwaszkiewicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 13:49
W kolejnej audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" rozmawialiśmy o (nierozerwalnie złączonych) życiu i twórczości autora "Panien z Wilka".
rozwiń zwiń