X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
Audio
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 1. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 2. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 3. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 4. (Dwójka)
  • Marii Iwaszkiewicz "Zapiski ze współczesności" - część 5. (Dwójka)
Maria Iwaszkiewicz
Maria IwaszkiewiczFoto: PAP/Leszek Szymański

- Przez ten dom przewinęło się mnóstwo bardzo ciekawych ludzi. To był kondensator - opowiadała Maria Iwaszkiewicz w jednej z gawęd snutych w audycji "Zapiski ze współczesności". - Mój pradziadek Leonard Piątkowski, który miał olbrzymi majątek na Ukrainie, a który później mu się rozszedł, podjeżdżał do naszego dworu bryczką i posyłał furmana, żeby dowiedział się, co jest na obiad. Jak był dobry obiad, to zostawał. Czasem i trzy tygodnie...

Maria Iwaszkiewicz opowiadała, że w domu zawsze zamieszkiwali jacyś rezydenci: babki, przyszywane ciotki. Kręciło się też sporo dzieci, chętnie straszonych opowieściami przez starszych. Prym w tym niecnym procederze wiódł sam Jarosław Iwaszkiewicz: - Ojciec bardzo lubił straszyć. Mówił na przykład żebyśmy nie wchodzili do ciemnego pokoju, bo tam spod łóżka może wyjść czarna ręka. Potem to straszenie przeszło na nas - wspominała.

Dom w Stawisku wypełniony był mnóstwem dziwnych przedmiotów. O tajemniczym weneckim kałamarzu, wycieraczkach do piór i saszetach na chusteczki do nosa Maria Iwaszkiewicz opowiadała w pierwszej części swojej Dwójkowej gawędy.

Kolejnych opowieści córki Jarosława Iwaszkiewicza, autorki wspomnieniowej książki "Z pamięci" słuchać można od poniedziałku do piątku w audycji "Zapiski ze współczesności".

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

24-28 lutego (pon.-piątek), godz. 11.45

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawnuczka na tropach rodu Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 12:00
Rozmowa z Ludwiką Włodek, dziennikarką, prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, o jej właśnie wydanej książce "Pra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwaszkiewicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 13:49
W kolejnej audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" rozmawialiśmy o (nierozerwalnie złączonych) życiu i twórczości autora "Panien z Wilka".
rozwiń zwiń