Ewa Pobłocka: uwielbiałam grać i popisywać się na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:30
- W podstawowej szkole muzycznej uwielbiałam występować na koncertach. Przed każdym kolejnym  pytałam moją nauczycielkę, czy będzie dużo ludzi. Od dziecka uwielbiałam się popisywać – mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
Audio
  • Ewa Pobłocka o rodzicach i latach dzieciństwa spędzonych w Gdańsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ewa Pobłocka o mistrzach i edukacji muzycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ewa Pobłocka o przyjaźniach, początkach kariery i podróżach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ewa Pobłocka o podróżach aorystycznych do krajów zachodnich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ewa Pobłocka przedstawia wspomnienia związane z salami koncertowymi (Zapiski ze/współczesności/Dwójka)
Ewa Pobłocka
Ewa PobłockaFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Gościem "Zapisków ze współczesności" była Ewa Pobłocka - kameralistka, pedagog, laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1980 r. zdobyła V nagrodę tego prestiżowego konkursu i uhonorowana została nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Od 1980 roku artystka koncertuje na całym świecie. W dorobku ma 50 płyt z muzyką od Bacha po współczesnych twórców.

W Dwójce artystka opowiadała o swoim rodzinnym domu, o dzieciństwie spędzonym w Gdańsku i na Pomorzu, o mamie Zofii Janukowicz-Pobłockiej, która jest znaną śpiewaczką, i ojcu, który był lekarzem. - Pierwszy mój występ z mamą odbył się w Wejherowie. To miał być sprawdzian, czy ja się do tego nadaję. Mama z niepokojem odwracała głowę patrząc, co zastanie: przerażenie czy odwagę, radość czy smutek. A ja siedziałam uśmiechnięta i wyprężona jak żołnierzyk, gotowa, żeby rozpocząć koncert - mówiła pianistka.

Ewa Pobłocka zaczęła grać na fortepianie mając niespełna cztery lat. - Moja pierwsza nauczycielka potrafiła fantastycznie budzić moją wyobraźnię opowiadając mi różne historyjki, które później odgrywałam. Gdy wracałam ze szkoły mama prosiła, żebym nie opowiedziała, co się w szkole działo, tylko jej o tym zagrała. Grałam jej więc raz wesoło, raz smutno, innym razem gwałtownie lub melancholijnie - opowiadała artystka.

W kolejnych odcinkach "Zapisków ze współczesności" przypomniała swoich mistrzów fortepianu i opowiedziała o doświadczeniach, które zdobyła na konkursach. Wspominała też artystyczne podróże, fascynujące koncerty, spektakle, a także spotkania z ciekawymi ludźmi.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 13-17.11.2017

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Zobacz więcej na temat: Ewa Pobłocka muzyka klasyczna

Czytaj także

Kultura i opozycja. Opowieści Czesława Bieleckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 08:56
W cyklu "Zapiski ze współczesności" o swoich życiowych doświadczeniach opowiadał architekt, grafik, działacz opozycyjny, pisarz, znany również pod nazwiskiem Maciej Poleski.
rozwiń zwiń