Polskie Radio
Section05
Czesław Bielecki

Według Giedroycia Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi

- Jeśli mówimy o porozumieniu się z Rosją, to już w czasach powstania ta idea Giedroycia była piękna, ale mało realistyczna. Po 1991 roku stała się trudna do realizacji, a od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i aneksji Krymu w 2014 roku, aż do dzisiaj jest już nieaktualna - mówił na antenie Dwójki Jan Malicki, historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator i od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Maisons-Laffitte Paryska "Kultura" Dwójka Dwójka Ukraina Paweł Siwek Wacław Holewiński Czesław Bielecki Zbigniew Gluza Jan Malicki

Czesław Bielecki: pieniądz nie może decydować o wszystkim

- Własność nieruchomości nie oznacza, że można na niej robić, co się chce. Nasze jej zagospodarowanie wpływa nie tylko na podniesienie lub obniżenie wartości przestrzeni publicznej, nieruchomości obok. Mając u siebie bałagan, obciążamy nim naszego sąsiada – mówił na antenie Dwójki architekt Czesław Bielecki, autor książki "Archikod".
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki Wacław Holewiński architektura Dwójka

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki stan wojenny komunizm PRL reportaż w Jedynce

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA reportaż Czesław Bielecki architektura KSIĄŻKA Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

Działania rządu w walce z koronawirusem. Czesław Bielecki: wykazano się właściwym refleksem

- Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest silne państwo. Rząd zareagował w odpowiednim tempie, odmrażanie gospodarki również przyszło w porę - powiedział Czesław Bielecki, architekt i publicysta, były polityk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Czesław Bielecki polityka koronawirus Koronawirus w Polsce Rząd RP rząd Mateusza Morawieckiego pandemia Rafał Trzaskowski wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka wybory prezydenckie

Czesław Bielecki: prawo budowlane nie broni obywateli

- Urzędnicy zachowują się jak sędziowie, a sędziowie postępują jak urzędnicy. To nie jest bezprawie, ale nieprawość. Okazuje się tylko, że nie broni obywateli. Nie opracowano kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który regulowałby gospodarowanie przestrzenią i porządkowanie własności - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki, architekt. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budownictwo deweloper mieszkanie nieruchomości Czesław Bielecki Antoni Trzmiel Warszawa mazowieckie

Trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński. "Z wrażenia ukląkłem"

- Moja znajomość z tą słynną trójcą zaczęła się w roku 1981 przy okazji kręcenia "Człowieka z żelaza". Zostałem zaproszony, żeby poprowadzić koncert w Sali BHP Stoczni Gdańskiej na rzecz zbiórki pieniędzy na budowę pomnika Poległych Stoczniowców - wspominał w Dwójce Marian Opania.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Zbigniew Łapiński Przemysław Gintrowski Jerzy Kisielewski MUZYKA KULTURA Marian Opania Andrzej Mietkowski Czesław Bielecki Krzysztof Daukszewicz

"Głowa. Instrukcja użytkowania". Czesław Bielecki: ta książka jest poradnikiem

Krótkie i błyskotliwe uwagi, a także interesujące ćwiczenia. Oto najważniejsze elementy poradnika podpowiadającego jak myśleć, by skutecznie działać. Czesław Bielecki, architekt, publicysta i polityk w swojej najnowszej książce "Głowa. Instrukcja użytkowania" wskazuje, co trzeba robić, by w pełni wykorzystywać potencjał naszego umysłu. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się także ze słuchaczami Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki książki psychologia KSIĄŻKA literatura poradnik