Mariana Pilota wspomnienia szczególne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 08:44
W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania gawęd cenionego pisarza, tegorocznego laureata nagrody "Nike". Marian Pilot kończy 6 grudnia 75 lat!
Audio
  • Marian Pilot wspomina swą rodzinę oraz swoje dziecinne przeżycia w czasie okupacji niemieckiej
  • Mariana Pilota wspomnienia z okresu liceum w Ostrzeszowie
  • Marian Pilot wspomina okres studiów na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (lata 50-te) oraz swoje początki pracy w zawodzie dziennikarskim
  • Marian Pilot opowiada trzy osobiste historie związane z religią
  • Marian Pilot opowiada o swojej drodze zawodowej - dziennikarstwie i pisarstwie

- Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany. Nawet bardzo doświadczeni krytycy dwukrotnie traktowali mnie jako debiutanta - powiedział Marian Pilot po wręczeniu mu jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Pilot pisze gwarą, łączy prozę "nurtu chłopskiego" z tradycją gombrowiczowską.
 
Marian Pilot - (1936) - pisarz, dziennikarz, scenarzysta, laureat nagrody "Nike" 2011 za powieść "Pióropusz" opowie w naszym cyklu "Zapiski ze współczesności" o m.in. swoich rodzinnych korzeniach, wspomni przeżycia z czasów okupacji niemieckiej, przywoła lata szkolne.

Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.

5-9 grudnia (poniedziałek-wtorek), godz. 11:45

Czytaj także

Marian Pilot: Gwara krąży wokół zwycięzcy Nike

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 14:20
- Wspaniale, że on teraz wraca - mówi o Marianie Pilocie Justyna Sobolewska - "Pióropusz" to opowieść o przeszłości, o ojcu, który sam nie może tej historii opowiedzieć. Opowieść o literaturze, która też jest przejmowaniem cudzych historii.
rozwiń zwiń