Marek Hłasko. Proza sięgająca po fundamentalne doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 16:02
- Proza Hłaski się obroniła, nie uległa przedawnieniu. Budował tkankę literacką na własnej biografii, ale nie przenosił jej dosłownie. Pisał o swoich czasach, o ludziach, wykorzystując swoje osobiste doświadczenia. Ale głębasza warstwa jego prozy sięga do rzeczy ostatecznych, tak jak śmierć, miłość, wiara a nawet Bóg – mówiła w Dwójce Monika Malessa-Drohomirecka.
Audio
  • Odkrywając Hłaskę po pół wieku (Dwukropek/Dwójka)
Marek Hłasko
Marek HłaskoFoto: PAP/Adam Motte

"Dano ci życie, które jest tylko opowieścią: ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz" - pisał w "Sowie córce piekarza" Marek Hłasko. Pisarz zmarł 50 lat temu, mając zaledwie 35 lat.

Marek Hłasko. Serwis specjalny >>>

Pisarz zyskał uznanie wielu czytelników, ceniących jego odważną, buntowniczą prozę. Władze PRL uznały go za primadonnę jednego tygodnia, zarzucając mu - gdy wyjechał z Polski - zdradę ojczyzny.

"Pięknych dwudziestoletnich" czyta Andrzej Chyra >>>

Jak dziś odczytujemy opowieść Marka Hłaski o sobie i czasach, w których żył? Czy ciekawy jest portret Warszawy i innych miast w jego książkach? Co nowego do wiedzy o pisarzu wnoszą publikacje jego nieznanych tekstów?

Odpowiedzi na te pytania udzielali nasi goście, którymi byli: Monika Malessa-Drohomirecka, Kornelia Sobczak, Klara Cykorz i Radosław Młynarczyk. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której przypomnieliśmy także wywiad, jakiego Marek Hłasko udzielił w lutym 1958 roku.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 21.30

mko


Czytaj także

"Następny do raju". PRL-owski western Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 08:00
W wieczornym paśmie "Książka do słuchania" Andrzej Chyra czytał słuchaczom Dwójki słynną powieść Marka Hłaski z 1958 r.
rozwiń zwiń