Polskie Radio
Section05
literatura polska

Powieść prowincjonalna Macieja Płazy „Robinson w Bolechowie”

„Robinson w Bolechowie” to nowa powieść Macieja Płazy, który za debiutancki zbiór opowiadań „Skoruń” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Nike. Najnowsza książka Płazy to z jednej strony powieść historyczna o latach wojny i powojnia oraz losach przesiedleńców. Z drugiej - powieść miłosna, a z trzeciej - powieść gotycka o tym, jak starzeją domy i ludzie oraz o tym, jak ludzie wrastają w swoje domy i nie mogą się od nich uwolnić. O „Robinsonie w Bolechowie” mówił w audycji Warto Czytać autor Maciej Płaza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura literatura polska Maciej Płaza

„Małe historia rodzinne” Tomasza Białkowskiego

Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” Tomasza Białkowskiego stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej - próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii. Tomasz Białkowski opowiadał o nich w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska literatura książki

Życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów

Losy córek króla Zygmunta I Starego, ale także bękarcic, mieszczanek oraz kobiet z plebsu przyjmowanych do pracy jako służące na królewskim dworze. Na czytelniczym rynku ukazała się najnowsza książka Anny Brzezińskiej, cenionej pisarki i badaczki okresu średniowiecza. W audycji „Między Kropkami” autorka opowiedziała o tym, dlaczego warto zapoznać się z losami „Córek Wawelu. Opowieścią o jagiellońskich królewnach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska historia Polski

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Powieść o kraju na granicy jawy i snu

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Białoruś