Polskie Radio
Section05
literatura polska

„Spotkamy się przypadkiem”, czyli jak los potrafi odmienić ludzkie życie

Przypadkowi bohaterowie, w różnym wieku, z różnych środowisk. Łączy ich miejsce zamieszkania. Jednak przewrotny los sprawia, że wspólne staną się dla nich również wydarzenia ukazane na kartach książki „Spotkamy się przypadkiem” autorstwa Małgorzaty Garkowskiej. O czym jest jej najnowsza powieść? Co pisarka próbuje przekazać czytelnikowi?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura polska

„Krótka historia o długiej miłości”, czyli o uczuciu przez ścianę

Pierwszy raz bez krat, siatek i zasuw zobaczyli się na swoim ślubie. O historii Małej i Ju, którzy poznawali się w więzieniu pisząc do siebie za pomocą alfabetu Morse’a opowiedziała w audycji Między Kropkami Angelika Kuźniak, reporterka i współautorka książki "Krótka historia o długiej miłości".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL literatura literatura polska Angelika Kuźniak Ewelina Karpacz-Oboładze stalinizm

Dorota Kowalska: nie piszę reportaży literackich

– Ta książka to zbiór reportaży, które pisałam w trakcie 25 lat swojej pracy dziennikarskiej. Jest tu i o sprawach nierozwiązanych, jak i o takich, których rozwiązanie okazało się niespodzianką. Jest tam też o ludziach, którzy walczą ze złem: policjantach, prokuratorach, ale i o sędziach – opowiada o swojej książce Dorota Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz literatura literatura polska KSIĄŻKA KULTURA reportaż

"Istnienie listów Mrożka i Tyrmanda zaskoczyły wiele osób"

Dwaj wielcy pisarze polskiej literatury, których połączył wspólny, emigracyjny los. Nicią porozumienia okazały się listy. Dzięki Wydawnictwu Literackiemu miłośnicy twórczości Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka mogą zapoznać się z tematami, jakie najczęściej poruszali w pisanej do siebie korespondencji. Słuchaczom Polskiego Rada 24 temat ten przybliżył literaturoznawca dr hab. Dariusz Pachocki.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand Sławomir Mrożek literatura literatura polska

Najciekawsze premiery na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku

– Literatura faktu po raz kolejny okazała się liderem na polskim rynku wydawniczym – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego „Książki”. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" Remigiusza Grzeli, "Rudowłosa" Orhana Pamuka, czy "Kolej Podziemna" Colsona Whiteheada, to jedne z tytułów, które zaciekawiły czytelników i krytyków literackich. W audycji „Między Kropkami” podsumowanie najlepszych i najciekawszych premier książkowych w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska