Polskie Radio
Section05
literatura polska

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Meksyk KULTURA literatura literatura polska

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska film polski

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo Vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. 15 listopada mija 107. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy Szwajcaria literatura polska HISTORIA

"Lalka" - kinowa wersja słynnej powieści Bolesława Prusa

55 lat temu, 7 listopada 1968 roku, odbyła się premiera kinowego filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Hasa. Co ciekawe, scenariusz do tej wersji adaptacji powieści Bolesława Prusa napisał sam reżyser, który spotkał się później z zarzutami, że nie był zbyt wierny literackiemu pierwowzorowi.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura literatura polska film polski serial Wojciech Kilar Mariusz Dmochowski Beata Tyszkiewicz Wojciech Hass

Henryk Bereza. Jeden z najoryginalniejszych krytyków literackich II połowy XX wieku

"Był krytykiem w pełni tego słowa niezależnym, autonomicznym i niepodległym. Nikt nie miał wpływu na jego system wartości artystycznych, żaden inny krytyk, żaden pisarz" - pisze w tekście "Henryk Bereza jakiego znałem" krytyk literacki Janusz Drzewucki. 97 lat temu urodził się Henryk Bereza, znany i ceniony krytyk literacki i eseista.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska eseistyka Marek Hłasko Edward Stachura Wiesław Myśliwski

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska literatura

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

36 lat temu, 19 października 1987, zmarł Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiątka z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA