Polskie Radio
Section05
literatura polska

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Kinga Michalska 1920 Dwójka historia Polski literatura literatura polska

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych albo z tego, czego nie przeżyłem, ale chciałem przeżyć - opowiadał w Polskim Radiu w wywiadzie w 1966 roku. Najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza HISTORIA literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca

"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych

- Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a europejskie - bardzo od gatunków odległe, takie artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest jednak zbyt sztywny i wcale nie taki jednoznaczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o książce zatytułowanej "Europejskie kino gatunków 2", której jest współautorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo FILM

"Atak na szeroko pojętą kulturę kraju". Dr Jacek Kordel o wojnach kulturowych

- To, co działo się w XVIII wieku, w Oświeceniu, jest wstępem, prologiem do właściwych wojen kulturowych, których byliśmy świadkami w wieku XIX i XX - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedział o swojej książce "„Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska społeczeństwo oświecenie rozbiory Polski Prusy

Andrzej Kijowski - intelektualny prowokator

35 lat temu, 29 czerwca 1985 roku, w Warszawie zmarł prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy, Andrzej Kijowski. Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych.  Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali.
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura literatura polska tłumacz Andrzej Kijowski Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has PRL

"Ciężko w tym wszystkim znaleźć logikę". Marcin Kędzierski o pandemii

- Wciąż bardzo mało wiemy o samym wirusie, o epidemii oraz o tym, jakie będą skutki epidemii czy to dla rzeczywistości społecznej, gospodarczej, czy politycznej - bo to wszystko jest ze sobą powiązane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekonomista i politolog. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o swojej książce - "Nie znam się na epidemiach".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo

"Topiel". Powódź z 1997 roku tłem obyczajowego thrillera

- W Głuchołazach, moim rodzinnym mieście, gdzie dzieje się akcja powieści, ta powódź się zaczęła. Tamtą noc i emocje towarzyszące zapamiętałem bardzo dobrze, ale już konkretne wydarzenia, które miały wtedy miejsce, musiałem bardzo dokładnie weryfikować - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" o swojej najnowszej książce Jakub Ćwiek.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Jakub Kukla KULTURA powódź 1997