REKLAMA

Unsound'2010: horror - przyjemność strachu i niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 00:00
To hasło, pod którym w dniach 17-24 października odbywa się tegoroczna edycja krakowskiego festiwalu Unsound.
Audio

Unsound został założony w 2003 r. w Krakowie jako festiwal muzyki postępowej. To z początku undergroundowe wydarzenie w ostatnich latach przybrało o wiele większy rozmach, zyskując powszechne uznanie, również poza granicami kraju.

W lutym tego roku festiwal po raz pierwszy zagościł w Nowym Jorku zbierając entuzjastyczne recenzje w fachowej prasie, jako impreza, na której, jak pisał dziennikarz magazynu XLR8R, „nigdy nie można być do końca pewnym kto tym razem wprawi cię w absolutne osłupienie”.

W tym roku organizatorzy festiwalu zgodnie z hasłem przewodnim, "Horror – przyjemność strachu i niepokoju", postawili na muzykę, której nigdy nie można być pewnym, z której strony zaatakuje, stawiając nam włosy dęba.

- Zauważyliśmy, że wielu artystów, których do tej pory zapraszaliśmy na festiwal inspiruje się nie tylko inną muzyką, ale i filmem. Dużo ciekawej muzyki eksperymentalnej pojawia się zwłaszcza w filmach grozy – tłumaczyła w audycji Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego "HCH" organizatorka festiwalu Małgorzata Płusa.

W ramach motywu przewodniego, pojawią się 4 projekty multimedialne rozsiane w postindustrialnych przestrzeniach Krakowa. Uczestnicy festiwalu, ale też przypadkowi przechodnie, będą mieli okazję 'pobać się' m.in. przy projektach Islandczyka Finnbogi Peturssona, który zaprezentuje instalacje nawiązującą do motywu groźnej wody, z kolei Jacob Kirkegaard oraz Łukasz Szałankiewicz przygotują nawiedzony dom.

Krakowski Festiwal potrwa od 17 do 24 października. Patronat nad imprezą objął Program Drugi Polskiego Radia.

bch

Czytaj także

Warp ma 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 13:51
Warp to jedna z najbardziej wpływowych wytwórni w dziejach muzyki elektronicznej. O jej historii rozmawiają Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstała Encyklopedia Hałasu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 11:34
Autorem pierwszego światowego kompendium wiedzy o muzyce industrialnej jest Polak.
rozwiń zwiń