70. rocznica śmierci znakomitej poetki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska odeszła dokładnie 9 lipca 1945 roku. Poświęcimy jej audycję "Zagadkowy kwadrans".
Portret poetki z Kossakami w tle. Wystawa poświęcona Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskie. Muzeum Literatury w Warszawie, Warszawa, 2006
Portret poetki z Kossakami w tle. Wystawa poświęcona Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskie. Muzeum Literatury w Warszawie, Warszawa, 2006Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Poetka była autorką tomów "Niebieskie migdały", "Pocałunki", "Różowa magia", "Profil białej dany", "Krystalizacje". Była też autorką dramatów i słuchowisk, wywodzącą się z artystycznie utalentowanego rodu Kossaków.

W audycji usłyszymy wspomnienia siostry Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, pisarki Magdaleny Samozwaniec, wiersze śpiewane przez Ewę Demarczyk, Beatę Rybotycką, Grzegorza Turnaua oraz fragmenty notatników poetki pisanych w okresie choroby, tuż przed śmiercią.

Oczywiście zadamy słuchaczom trzy pytania dotyczące jej życia i twórczości.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (12.07) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Dorota Gacek.

mm/bch

Czytaj także

Kobiety Kossaków. O wielkich malarzach przez pryzmat ich matek, żon i kochanek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 10:35
Kossakowie to ludzie wielu talentów, ale także rodzina pełna tajemnic. Dziesiątki listów i dokumentów udowadniają, że byli mocni, wyraziści, ale niejednokrotnie bardzo wrażliwi - mówi Joanna Jurgała-Jureczka, autorka "Kobiet Kossaków".
rozwiń zwiń