REKLAMA

Wyrazy szacunku, czyli grzeczność językowa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 21:30
W środowym "Sezon na Dwójkę" zapraszamy na audycję z cyklu "Nasz język współczesny". Tematem rozmowy będzie językowy savoir-vivre. Co zmienia się w formach grzecznościowych, jakie zmiany znajdują akceptację społeczną?
Wyrazy szacunku, czyli grzeczność językowa
Foto: Glow Images/East News

Grzeczność językowa sprawia wiele kłopotów użytkownikom polszczyzny w bezpośrednich relacjach typu przełożony - podwładny, ksiądz - parafianie oraz w różnych oficjalnych sytuacjach, np. na ulicy, w sklepie, w windzie. Upowszechnienie się komunikacji internetowej przeniosło ten problem również w przestrzeń wirtualną.

Według Mirosława Bańki, który roztrząsał kiedyś pewną kwestię związaną z korespondencją e-mailową, końcowa formuła "Z poważaniem" wyraża mniej kurtuazji niż "Z wyrazami szacunku". Dlatego ta pierwsza nadaje się nawet do zakończenia korespondencji utrzymanej w niezbyt uprzejmym tonie, co językoznawca ilustruje przykładem z otrzymanego kiedyś maila:

"Szanowny Panie,
(...) Proszę więcej do mnie nie pisać.
Z poważaniem..."

(poradnia językowa PWN)

Gościem audycji będzie prof. Andrzej Markowski. Jak zwykle w językowym "Sezonie na Dwójkę" będziemy czekać na pytania i refleksje naszych słuchaczy - telefon do studia: 22 645 22 22.

Na audycję "Nasz język współczesny" zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

26 marca (środa), godz. 18.00-19.00

mc

Czytaj także

Moc wariantów: i SMS, i SMS-a

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:55
- Wariancja pozwala amortyzować różne zmiany zachodzące w naszym języku. Gdyby działo się to skokowo, byłoby nam niewygodnie - mówiła w Dwójce Agata Hącia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:00
- Hańba to czeskie słowo, o którym mówiono, że brudzi człowieka bardziej niż smoła - o historii tego "mocnego wyrazu" opowiadali w Dwójce językoznawcy Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec .
rozwiń zwiń