X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ptaszyn Wróblewski o początkach jazzowania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 20:20
Muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz, krytyk muzyczny... Jan Ptaszyn Wróblewski, który świętuje w tym roku swoje 75-lecie, odwiedził studio Dwójki.
Audio

- Nie sądzę, żebym odkrywał jazz w Polsce. Byłem zapatrzony w ludzi, którzy zrobili to znacznie wcześniej: Komeda, "Duduś" Matuszkiewicz, Trzaskowski - opowiadał w Dwójce Jan Ptaszyn Wróblewski. - Matuszkiewicz zaczynał zaraz po wojnie, kiedy jazz nie był jeszcze zabroniony. Ja uczyłem się na takich zespołach jak Septet Taneczny Górkiewicza i Skowrońskiego czy Orkiestra Braci Łopatowskich - dodaje.

Gdy muzycy jazzowi zeszli w Polsce do podziemia, gatunek zaczął funkcjonować trochę jako muzyka taneczna i to nie mająca z jazzem wiele wspólnego, twierdzi Jan Ptaszyn Wróblewski.

- Zawdzięczam temu moje zainteresowanie jazzem, bo muzyka, którą wtedy grano była tak okropna, że zacząłem nasłuchiwać zagranicznych stacji - wspomina Ptaszyn. - Podczas pierwszego Festiwalu w Sopocie było wiadomo, że po raz drugi nie da się już jazzu zabronić, więc otwierały się możliwości. Ale, szczerze mówiąc, nie myślałem o jakimkolwiek zawodzie. Grałem, póki się dało. Dostałem się do sekstetu Komedy (jakbym Pana Boga za nogi złapał!) i nie martwiłem się o to, co będzie za dwa lata. Po prostu – było fajnie!

Gość Dwójki jest ikoną polskiego jazzu. Przebogatym rozdziałem jego działalności jest współpraca - jak sam mówi "od zawsze" - z Polskim Radiem. Prowadził (i prowadzi do dziś!) jedną z trzech wymyślonych przez Andrzeja Kormana trójkowych audycji - "Trzy kwadranse jazzu". Ptaszyn kierował też Studiem Jazzowym Polskiego Radia.

- Wokół Studia Jazzowego Polskiego Radia narosło wiele nieporozumień. Spotkałem się wielkorotnie z opinią, że nie był to zespół, ale jakaś komórka redakcyjna Polskiego Radia. Nie! To był jeden, konkretny zespół, chociaż o nieustalonym składzie. Ściągliśmy na nagrania kogo się dało. Współpracowali z nami znakomici aranżerzy.

W audycji Tomasza Szachowskiego Jan Ptaszyn Wróblewski mówił też o swoim charakterystycznym, niepowtarzalnym stylu gry, o swoim mistrzu Sonnym Rollinsie, o znaczeniu Milesa Daviesa, kondycji polskiego jazzu, o tym, co odróżniało Kurylewicza od Komedy i Trzaskowskiego. Zapraszamy do słuchania!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Desperado o sobie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 08:00
Z okazji przypadających 2 lipca 69. urodzin Tomasza Stańki przypominamy wizytę geniusza jazzu w "Sezonie na Dwójkę".
rozwiń zwiń