REKLAMA

Kto jest współczesnym Gatsbym? Tymiński, Lepper, Kwaśniewski, Palikot...?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:09
- "Wielki Gatsby" to opowieść o społeczeństwie w czasach wielkiej przemiany, w epoce kryzysu. W tym sensie to historia uniwersalna, a dziś szczególnie aktualna - stwierdził w "Sezonie na Dwójkę" krytyk filmowy Wojtek Kałużyński.
Audio
  • Kto jest współczesnym Gatsbym? Tymiński, Lepper, Kwaśniewski, Palikot...? (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Leonardo DiCaprio i Baz Luhrmann na planie
Leonardo DiCaprio i Baz Luhrmann na planie Foto: mat.prasowe

Amerykański Hamlet - tak o "Wielkim Gatsbym" mówi Leonardo DiCaprio, odtwórca tytułowej roli w nowym filmie Baza Luhrmanna. Film otworzył festiwal w Cannes, a od piątku gości w polskich kinach. - Krytycy zgodnie chwalą ten obraz jako spektakularne widowisko. Problem w tym, że za wizualnym przepychem nic się nie kryje. Nowy obraz Luhrmanna to wydmuszka - ocenie gość Jacka Wakara. - Kupuję pomysł, że ta historia rozgrywa się jednocześnie w latach 20. i współcześnie, o czym przypomina powracająca muzyka hip hopowa. Ale to jedyna myśl obecna w tej ekranizacji, wałkowana od początku do końca - dodaje Wojtek Kałużyński.

Z aktualnością mitu Gatsby'ego zgadza się reżyser Michał Zadara, który zaadaptował powieść Fitzgeralda na potrzeby sceny, realizując w 2011 spektakl w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. - Według mnie to opowieść o wielkim oszustwie. O ile liberalizm miał jeszcze służyć ochronie jednostki przed zbiorowością, o tyle neoliberalizm służy już tylko konsumpcji i pomnażaniu dóbr. W tym sensie "Wielki Gatsby" jest krytyką amerykańskiego mitu - mówi Zadara.

Wojciech
Wojciech Kałużyński w Dwójce, fot. Grzegorz Śledź/PR2

Jednocześnie podkreśla, że choć powieść ta wydaje się idealnym materiałem dla filmowców czy ludzi teatru, w praktyce bardzo rzadko jej adaptacje okazują się udane. W pewnym sensie idealną wersję "Wielkiego Gatsby'ego" stanowi, jego zdaniem, czysty tekst Fitzgeralda, pełen niedopowiedzeń i wieloznaczności, których nie warto rozszyfrowywać.

Kim zatem jest Gatsby? - Amantem i self-made manem - mówi trzeci gość Jacka Wakara, dr Tomasz Basiuk, dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. - Reżyserem świata, w którym zabrakło Boga - uważa Zadara. Odpowiedzi jest pewnie tyle, ilu interpretatorów.

A których aktorów polskiego życia publicznego uznać można za współczesne ucieleśnienia Gatsby'ego? Zachęcamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę".

Michał
Michał Zadara w Dwójce, fot. Grzegorz Śledź/PR2


Czytaj także

"Spring Breakers": teledysk o bezkarności, w której chcesz się zanurzyć

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- To nie kino lat 70., gdzie narkomani konali na chodnikach. Tu ludzie po wciągnięciu koki siadają przy białym fortepianie i grają przeboje Britney Spears - o nowym filmie Harmony'ego Korina mówiła w Dwójce Magdalena Sendecka, recenzentka miesięcznika "Kino".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szaflarska: Powiem "hankor". Co to znaczy? To jest tęsknota

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:05
- Gwara Czarnych Górali to trudny język. Jest wiele słów, których nie da się zrozumieć, a ja je znam - mówi aktorka Danuta Szaflarska, która bardzo kocha swój dom w Kosarzyskach i sama gwarą tamtych terenów odpowiedziała na pytanie dziennikarki Polskiego Radia.
rozwiń zwiń