Szaflarska: Powiem "hankor". Co to znaczy? To jest tęsknota

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:05
- Gwara Czarnych Górali to trudny język. Jest wiele słów, których nie da się zrozumieć, a ja je znam - mówi aktorka Danuta Szaflarska, która bardzo kocha swój dom w Kosarzyskach i sama gwarą tamtych terenów odpowiedziała na pytanie dziennikarki Polskiego Radia.
Audio
Danuta Szaflarska w filmie Inny Świat
Danuta Szaflarska w filmie "Inny Świat"Foto: mat.prasowe

W "Sezonie na Dwójkę" spotkanie wokół filmu "Inny świat" - opowieści o Danucie Szaflarskiej (w kinach od 10 maja). Film trwa 97 minut jak 97 lat Danuty Szaflarskiej. Aktorka ma w chwili premiery 98 lat i nadal pracuje. W tym tygodniu jedzie ze spektaklem Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" do Petersburga.
- Ja dobrze żyję z młodzieżą - mówi w filmie "Inny świat" Szaflarska - Ale jak wspominam tych moich bliskich przyjaciół, to nikogo nie ma. Bo ja jednak bardzo długo żyję, a nie dość, że żyję, to jeszcze pracuję.
"Inny Świat" to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka.

- To nie był straszny opór, długie przekonywanie Pani Danusi do tego projektu nie było potrzebne - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska. - W jej głowie są właściwie zapisy filmowe. Opowiada tak barwnie, tak kolorowo, że to jest rzeczywiście tak jakby puszczała nam film.
Oszczędna forma i zdjęcia Artura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska – "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać", tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka.

Dorota
Dorota Kędzierzawska w Dwójce, fot.Grzegorz Śledź/PR2

O filmie, o tym, jak doszło do jego realizacji, a także o relacjach jego autorów z wybitną artystką w "Sezonie na Dwójkę" mówili reżyserka Dorota Kędzierzawska, operator Artur Reinhart oraz krytyk filmowy Konrad Zarębski. Słuchaliśmy także wywiadu, którego tuż po premierze udzieliła Beacie Nawrockiej z Dwójki Danuta Szaflarska.
Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz

Artur
Artur Reinhart w Dwójce, fot.Grzegorz Śledź/PR2
Konrad
Konrad Zarębski w Dwójce, fot.Grzegorz Śledź/PR2

Czytaj także

Cielecka: nie ma nic gorszego dla aktora niż stojąca woda

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 21:00
- Absolutnie nie skreśla filmu to, że jest krótki. Ważne, by był interesujący. Bardzo lubię program "30 minut" Studia Munka - mówi Magdalena Cielecka, która gościła na Festiwalu Dwa Brzegi w związku z filmem "Jezioro" Jacka Piotra Bławuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańscy fachowcy docenili polskiego fachowca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 16:39
Artur Reinhart - polski operator został nominowany do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) uważanej za najważniejszą nagrodę zawodową operatorów na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny świat" przedpremierowo w trasie Polski Światłoczułej

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 16:09
8 marca Polska Światłoczuła rusza w nową trasę z filmem dokumentalnym o Danucie Szaflarskiej, która jest nie tylko wybitną aktorką, ale również wyjątkową osobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Światłoczuła, czyli filmowe impresje z podróży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 23:13
- Ludzie zaczynają inaczej myśleć o kinie. Każde spotkanie coś ze sobą niesie. Film żyje w ludziach, coś w nich rezonuje i to jest bezcenne, że te filmy nie są obojętne - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu Polska Światłoczuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny świat" - filmowa autobiografia Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 13:19
Danuta Szaflarska nie lubi się publicznie zwierzać i dlatego nigdy nie zgodziła się na pisanie książek o sobie. Wyjątek zrobiła tylko dla przyjaciół: reżyserki Doroty Kędzierzawskiej i operatora Arthura Reinharta. Tak powstał niezwykły film "Inny świat", którego premiera już 10 maja.
rozwiń zwiń