X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krystyna Dąbrowska: o Nagrodzie Kościelskich dowiedziałam się z sms-a...

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
Tegoroczna laureatka prestiżowej nagrody mówiła w Dwójce między innymi o swoich mistrzach oraz dalekich podróżach, których ślady odnaleźć można w wyróżnionym tomie "Białe krzesła".
Audio
  • Krystyna Dąbrowska: o Nagrodzie Kościelskich dowiedziałam się z sms-a...(Sezon na Dwójkę)
Krystyna Dąbrowska
Krystyna Dąbrowska Foto: Grzegorz Śledź

W uzasadnieniu jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich podkreśliło, że Krystyna Dąbrowska tworzy "poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń".

Wiele tych wrażeń poetka przywiozła z dalekich podróży do Aleksandrii (śladami Konstandinosa Kawafisa), Hiszpanii, Kairu, czy Jerozolimy. - Podróżując samemu, widzi się ostrzej otaczającą nas wówczas obcość, ale także to, co bliskie, swoją codzienność. Znika gdzieś osoba, a pozostaje "wędrujące oko" - mówiła Dąbrowska Dorocie Gacek. - Z kolei w podróży z drugim człowiekiem poznaje się przede wszystkim towarzyszącą nam osobę. Ważniejsze staje się to, z kim niż dokąd podróżujemy - dodaje, zdradzając istotne zmiany w życiu osobistym.

W "Sezonie na Dwójkę" nie mogło zapomnieć anegdot z wręczenia Nagrody Kościelskich, o której otrzymaniu poetka dowiedziała się na wakacjach, gdy zaczęła dostawać sms-y z gratulacjami. W samym Miłosławiu zestresowała ją prośba o wygłoszenie 10-minutowej mowy, uszczęśliwiła natomiast wnikliwa laudacja profesora Jerzego Jarzębskiego oraz szansa poznania Olgi Stanisławskiej i jej znakomitej prozy.

Nasz gość wrócił też wspomnieniami do początków swej poetyckiej drogi. Okazuje się, że na etapie szkoły średniej literackim opiekunem Krystyny Dąbrowskiej stał się, świetnie znany słuchaczom Dwójki, Piotr Matywiecki. Ale pierwsze, nieśmiałe próby literackie pojawiły się już we wczesnej podstawówce, oczywiście...na lekcjach matematyki.

Mimo wszystko, nasz gość - długo rozdarty między poezję a sztuki plastyczne - wybrał studia na ASP. Tylko po to, by przekonać się, że jego powołaniem jest poezja. Jednym z momentów, w których krystalizowało się to przekonanie, były pewne zajęcia z modelami. - Zrozumiałam wtedy, że nie potrafię namalować tych ludzi tak, jakbym chciała, ale potrafię ich opisać - zdradza Krystyna Dąbrowska i kieruje do wiersza "Pozowali za małe pieniądze" z nagrodzonego tomiku "Białe krzesła".

W "Sezonie na Dwójkę" poetka mówiła ponadto o twórczości swoich mistrzów, a także przedstawiła skróconą listę osobistych... przebojów muzycznych. Zachęcamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda (Kościelskich) w starym dobrym stylu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:00
– Nie ma tego wrzasku, zgiełku, rywalizacji, bo nie ma idiotycznego systemu nominacji. Nagroda Kościelskich jest niezwykle rzetelnym, sprawdzonym punktem w życiu literackim Polski – powiedział jeden z laureatów nagrody Paweł Huelle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureatka Nagrody Kościelskich: opłacę sobie ZUS

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:45
W Miłosławiu wręczono najstarszą polską nagrodę literacką - Nagrodę Kościelskich. Tegoroczną laureatką jest Krystyna Dąbrowskia, która we wrześniu została wyróżniona za tomik wierszy "Białe krzesła".
rozwiń zwiń