Zły gust nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 09:40
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat dwóch wystaw: "TypoPolo" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Audio
  • O wystawie "TypoPolo" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie opowiadają Rene Wawrzkiewicz - kurator wystawy oraz Jakub Stępień "Hakobo" (Poranek Dwójki)
  • Dr Rafał Syska o wystawie "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Poranek Dwójki)
Jedna z fotografii na wystawie TypoPolo
Jedna z fotografii na wystawie "TypoPolo"Foto: Hakobo/Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/mat. prasowe

TypoPolo to pojęcie opisujące estetyczny fenomen, jakimi były amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych, wykonywane na potrzeby małego handlu i rzemiosła, które zafunkcjonowały w polskiej przestrzeni publicznej lat 90.

Przez środowiska profesjonalnych grafików stylistyka ta postrzegana jest przede wszystkim jako przejaw nieudolności i złego gustu projektantów-amatorów. Rzadziej widzi się w nim formę języka wizualnego określonej grupy społecznej, czy świadectwo zmieniającej się estetyki. Łączy on w sobie zarazem to, co najgorsze i najlepsze w polskiej grafice użytkowej - jest przejawem kiczu, amatorszczyzny i wulgarności, a jednocześnie zawiera w sobie autentyczność, prostolinijność i bezpośredniość.

Wystawa jest próbą uchwycenia i opisania działań wizualnych związanych z wernakularną grafiką, przypadkową typografią i oddolnym projektowaniem. Na ekspozycję składają się przykłady szyldów, liternictwa i napisów eksponowanych na witrynach sklepowych w formie oryginalnych obiektów i dokumentacji fotograficznej.

Drugą cześć wystawy stanowią projekty typograficzne i graficzne zrealizowane przez profesjonalnych projektantów, poszukujących inspiracji w TypoPolo. Ekspozycję podsumowuje zestaw przedsięwzięć badających kwestię tożsamości wizualnej i projektowania dla lokalnych przedsiębiorstw i rzemiosła. Otwarcie wystawy: 29 kwietnia (wtorek), godz. 19:00. Gośćmi "Poranka Dwójki" byli Rene Wawrzkiewicz - kurator wystawy oraz Jakub Stępień "Hakobo", który zaprojektował część ekspozycji.

W audycji zaprosiliśmy też na wystawę "Stanley Kubrick". Jest to pierwsza na świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje jego życie i twórczość. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 4 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania jazzowe opracowania piosenek Władysława Szpilmana. Gra Uri Caine z towarzyszeniem polskich muzyków. Nagranie z ubiegłorocznego Tzadik Poznań Festival opublikowała firma Multikulti. Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", Wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Maciej Prus) oraz kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25 -lecie"."

Audycję poprowadził Marcin Pesta.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Czytaj także

Polska sztuka nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 16:40
To portret polskiej sztuki, a zarazem odbicie naszej rzeczywistości - twierdzą ci, który w odwiedzili warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prezentowana tam wystawa "Co widać" próbuje zdiagnozować kondycję polskiej sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń