Ślub spotyka się z pogrzebem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 17:15
W sobotnim "Poranku Dwójki" zaprosimy Państwa na niezwykły koncert-spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod" dedykowany pamięci Oskara Kolberga.
Audio
  • Darek Błaszczyk opowiada o koncercie-spektaklu "Orszak weselny/Żałobny rapsod" dedykowanym pamięci Oskara Kolberga (Poranek Dwójki)
  • Andrzej Kwieciński o swoim zwycięstwie na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach (Poranek Dwójki)
  • Maciej Wojtyszko zaprasza na premierę słuchowiska "Ironia losu" Marka Baczewskiego (Poranek Dwójki)
Ślub spotyka się z pogrzebem
Foto: hydropeek/Flickr/CC

Pomysł wziął się z konceptu zderzenia ze sobą obrzędów związanych z dwoma najważniejszymi momentami w życiu człowieka - ślubem i pogrzebem. Orszak weselny i kondukt pogrzebowy wszak nie powinny się spotkać ze sobą, bowiem jest to zły omen, który przynosi nieszczęście - to zła wróżba dla nowożeńców... O tym niezwykłym widowisku opowie po 9.35 reżyser Darek Błaszczyk.
Porozmawiamy też z Andrzejem Kwiecińskim, którego kompozycja "Canzon de' baci" zwyciężyła właśnie w Kategorii Młodych Kompozytorów do 30. roku życia na  61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach. To kolejny polski sukces po ubiegłorocznym zwycięstwie Agaty Zubel.
A po 8.35 reżyser Maciej Wojtyszko zaprosi państwa na premierę słuchowiska "Ironia losu" Marka Baczewskiego, które przedstawimy na naszej antenie. Wśród wykonawców: Jerzy Radziwiłowicz, Cezary Kosiński i Grzegorz Kwiecień.

A Folkową Płytą sobotniego "Poranka Dwójki" będzie tym razem najnowszy album z nagraniami ubiegłorocznych laureatów i gości Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Krążek ten znajdzie się w tegorocznej książce festiwalowej. Będzie go można u nas zdobyć około 8.50.   
Jak zawsze podczas porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji, zaproszeń, plebiscytu "25 książek na 25 -lecie", a także przeglądu prasy i tygodników. Najciekawsze weekendowe artykuły wybiera dziś dla Państwa Jerzy Kisielewski.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl
Zaprasza Anna Szewczuk.

10 maja (sobota), godz. 6.00-10.00

mc/mm

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Oskar Kolberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orszak weselny/Żałobny rapsod

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 18:57
W przededniu Festiwalu "Nowa Tradycja" zapraszamy na szczególny spektakl muzyczny pamięci Oskara Kolberga. Transmisja wideo na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orszak weselny/Żałobny rapsod. Zobacz wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 14:00
- Osią całej intrygi jest pewna opowieść o niefortunnym spotkaniu orszaku weselnego z konduktem pogrzebowym. To nie powinno się wydarzyć - mówił w Dwójce Jacek Hałas, który zapraszał na niezwykły koncert "Orszak weselny/Żałobny rapsod" dedykowany pamięci Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń