Andreas Staier. Fortepian historyczny bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:10
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Andreasem Staierem, jednym z najwybitniejszych na świecie mistrzów klawesynu i historycznego fortepianu, który jest gościem 10. Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Rozmowa z Andreasem Staierem gościem 10. Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)
  • Wspomnienie wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy (Poranek Dwójki)
  • Aleksandra Markiewicz zaprasza na finałowe wydarzenia drugiego Festiwalu Pardes (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Me5otron/Flickr, lic. CC

Niemiecki pianista Andreas Staier wystąpił w sobotę w naszym radiowym studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, a w niedzielę w Filharmonii Narodowej.

W "Poranku Dwójki" wspominaliśmy też zmarłego dokładnie przed rokiem w wieku 80 lat Jana Gacę, wybitnego skrzypka z Przystałowic Małych w Radomskiem. Był jednym z ostatnich weselnych skrzypków kajockich. Do końca grywał na potańcówkach i weselach, nawet w mieście. Uczył muzycznego rzemiosła młodych naśladowców dla których najcenniejsze było to, że dostają żywą ludową muzykę, bezpośrednio - nie z nagrań czy zapisu, ale od muzyka, który nadal grał ją na wsiach.
Zapraszaliśmy ponadto na finałowe wydarzenia drugiego Festiwalu Pardes - spotkania z kultura żydowską w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, któremu patronuje nasz program. O finale festiwalu opowiedziała jego organizatorka Aleksandra Markiewicz - prezes Fundacji Spichlerz Kultury.

Naszą folkową płytą "Poranka" był - w przeddzień Narodowego Święta Ukrainy - album "Vesna" zespołu Babooshki, który tworzą dwie wokalistki: Polka - Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia - Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Artystki koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową.

Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

mc

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA

Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń